Kategorie

Search
Uszkodzenie szkliwa zęba

Uszkodzenie szkliwa zęba

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak codzienna dieta i nawyki żywieniowe wpływają nie tylko na organizm, ale także na zęby. Coraz więcej osób cierpi z powodu nie tylko próchnicy, ale także ubytków pojawiających się na powierzchni zębów. Uszkodzenie szkliwa zęba nazywane jest kwasową erozją szkliwa.

Objawy i konsekwencje

Najczęściej uszkodzenie szkliwa zęba objawia się w momencie, gdy pacjent odczuwa nieprzyjemną nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe pokarmy. Pierwsze zmiany najczęściej są niewidoczne. Na szkliwie powstają delikatne płaskie ubytki, które najczęściej nie mają nic wspólnego z próchnicą. Dodatkowo zęby z czasem stają się matowe lub lekko żółte, a powierzchnia jest szorstka. Zdarza się tak, że zęby w pewnym momencie stają się przezroczyste, a co za tym idzie i kruche. Mogą pojawić się także bóle, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Lekceważenie tych objawów może doprowadzić w konsekwencji nawet do utraty zębów. Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby dentysta mógł skontrolować stan uzębienia. Ważna jest także prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej.

Sposoby na naprawę szkliwa

Najczęściej uszkodzenie szkliwa zęba jest spowodowane działaniem kwasów, które chemicznie zmieniają strukturę powierzchni zęba. Zewnętrzne warstwy rozpuszczają się, wnikając w głąb zębiny. Kwasy mogą mieć pochodzenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Niestety uszkodzone szkliwo się nie odbuduje. Jedynie można uzupełnić braki wypełnieniem. Można jednak zapobiegać takim problemom dzięki zmianie nawyków żywieniowych. Przede wszystkim w jadłospisie nie powinny znajdować się produkty kwaśne. Jeśli nawet nie można ich wyeliminować, to pół godziny po spożyciu kwaśnego posiłku należy umyć zęby. Warto także stosować po każdym jedzeniu gumy do żucia, które nie zawierają cukru i obniżają poziom pH w jamie ustnej.

Co możesz teraz zrobić?

W przypadku, gdy doszło do uszkodzenia szkliwa zęba, należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu wypełnienia ubytku. Aby problem się nie pojawiał, należy wdrożyć profilaktykę. Z diety powinny zostać wyeliminowane słodkie napoje gazowane oraz alkohol. Również spożycie słodyczy powinno zostać zminimalizowane bądź zredukowane do zera. Czasami warto wykonać badania, gdyż przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Choroby ogólnoustrojowe mogą negatywnie wpływać na szkliwo i je osłabiać. Takie przypadki najczęściej występują u osób, które cierpią z powodu refluksu lub bulimii. Także alkoholicy oraz osoby przyjmujące środki psychoaktywne mogą mieć poważne problemy z uzębieniem. Bardzo istotną rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej. Do szczotkowania zębów najlepiej używać pasty do zębów z fluorem. Dodatkowo codziennie należy nitkować przestrzenie między zębami. Można także regularnie poddawać się zabiegom fluoryzacji, która wspomaga odbudowę zębów. Oczywiście regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, leczenie próchnicy i ściąganie kamienia nazębnego są nieodłącznym elementem profilaktyki zdrowego uśmiechu.