Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Od czego robią się zajady na ustach?
Search
Od czego robią się zajady na ustach

Od czego robią się zajady na ustach?

Zajady to problem, z którym boryka się znaczna część osób. Jest to przypadłość nie tylko nieestetyczna, ale także utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Zajady najczęściej powodują dyskomfort, ból i pieczenie. Od czego robią się zajady na ustach? Jak można je szybko wyleczyć i czy można im zapobiegać?

Zajady – przyczyny

Zajady są to niewielkie nadżerki powstające w kącikach ust. Niekiedy są one mylone z opryszczką, choć jest między nimi zasadnicza różnica. Opryszczka wypełniona jest płynem surowiczym i znacznie szybciej znika niż zajady. A od czego robią się zajady na ustach? Jakie są przyczyny ich powstawania? Bardzo często powstają one w wyniku zapalenia bakteryjnego lub wirusowego. Mogą być one wynikiem także innych chorób. Najczęstszymi przyczynami jest niedobór witaminy B2 lub spadek odporności organizmu. Często zajady pojawiają się u osób, które przechodzą leczenie antybiotykami. Do powstania tych nieprzyjemnych ran może dojść także w przypadku zarażenia się drożdżakami lub gdy zostanie podrażniona śluzówka w okolicach jamy ustnej. Najbardziej narażoną grupą osób są ludzie mało aktywni, mający nadwagę i stosujący nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Cukrzycy, chorzy na anemię i mający niedobory żelaza także często cierpią z powodu często nawracających zajadów.

Zajady – objawy

Objawy są bardzo szybko zauważalne. W kącikach ust zaczynają się pojawiać zaczerwienienia i bardzo często na początku skóra jest sucha i wrażliwa w tym miejscu. W ciągu kilku godzin ten stan zmienia się diametralnie i pojawiają się zajady, które mogą wywoływać pieczenie i ból. Oczywiście można stosować profilaktykę, aby zapobiegać powstawaniu zajadów. Wystarczy do diety wprowadzić odpowiednie składniki, które zawierają witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Także aktywność fizyczna i brak stresu mogą znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Co na zajady na ustach?

Wiadomo już, od czego robią się zajady na ustach. Jak szybko i skutecznie je wyleczyć? Na szczęście są środki farmaceutyczne oraz domowe, które pomagają w zwalczaniu zajadów. Przede wszystkim można skorzystać z gotowych maści i kremów, które dostępne są w aptekach. Wszystkie one zawierają w swoim składzie witaminę B2. Można także sięgnąć po środki bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Specjaliści polecają również maść cynkową lub balsamy do ust zawierające kwas mlekowy i witaminy A i E. Są także sprawdzone domowe sposoby, które szybko likwidują nieprzyjemne objawy. Pierwszą metodą jest skruszenie witaminy B2 w tabletce i wymieszanie jej z niewielką ilością kremu. Taką mieszankę wystarczy nałożyć na noc na zajady. Korzystnie wpływają także drożdże, które po wymieszaniu z wodą także można położyć na zmianę chorobową. Czosnek nazywany naturalnym antybiotykiem wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy zajadach. Kojąco na ranki w kącikach ust wpływa zielony ogórek przyłożony do rany lub miód, który ma właściwości przeciwzapalne.