Kategorie

Search
Choroba okluzyjna i bruksizm

Choroba okluzyjna i bruksizm

W obecnych czasach zwraca się uwagę na wiele chorób, które do tej pory były ignorowane, a również uprzykrzały życie pacjentom. Dziś lekarze dentyści są w stanie pomóc osobom, których dotknęła choroba okluzyjna i bruksizm. Pacjenci z tymi problemami coraz częściej zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, ponieważ komfort ich życia znacznie się obniżył.

Co to choroba okluzyjna?

Choroba okluzyjna dotyczy narządu żucia, to znaczy zębów, ale nie tylko. Problem może dotyczyć także stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni. Jest to zaburzenie funkcji wspomnianych narządów. Co zauważa pacjent dotknięty chorobą okluzyjną? Do wizyty w gabinecie stomatologicznym takiego pacjenta może skłonić przede wszystkim ścieranie się zębów i ich przemieszczanie się. Zęby mogą stać się ruchome, bardzo wrażliwe na zimno i ciepło. W efekcie zęby mogą całkowicie się zniszczyć, dlatego też zdecydowanie warto tutaj wdrożyć leczenie na początkowym etapie choroby. Jakie można wskazać przyczyny choroby okluzyjnej? Przyczyną jest niedopasowanie zębów będące skutkiem na przykład leczenia ubytków, zakładania plomb. Z czasem w jamie ustnej zachodzą pewne zmiany i plomby nie są już tak idealnie dopasowane jak na początku. Przyczyną mogą być też różnego typu wady ortodontyczne, które w miarę upływu czasu pogłębiają się.

Bruksizm

Na pewno powinny zaniepokoić pacjenta takie objawy jak budzenie się rano z zaciśniętymi zębami, bóle głowy niewiadomego pochodzenia, kruszenie się zębów. To typowe objawy jakie niesie z sobą choroba okluzyjna i bruksizm. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele sposobów walki z tymi problemami. Pacjentowi proponuje się na przykład metody, które mają za zadanie skorygować zgryz, leczenie ortodontyczne. Wielu dentystów proponuje także różnego rodzaju nakładki i szyny. Czas noszenia takich nakładek, szyn, jest zależne od stanu ogólnego pacjenta, od zaawansowania choroby. Czasami jest to kilka godzin dziennie, a czasami nawet kilkanaście. Lekarz może również zarekomendować zakładanie takiej szyny na noc.

Leczenie bruksizmu

Czym jest bruksizm? Obok choroby okluzyjnej to bardzo częsty powód zgłaszania się pacjentów do stomatologa. Słowo bruksizm najczęściej kojarzy się z nieświadomym zaciskaniem zębów i zgrzytanie zębami. Jest to trafna diagnoza. Bruksizm jest problemem stomatologicznym, ale także problemem psychologicznym. Często pacjenci cierpiący na bruksizm powinni poddać się psychoterapii, ponieważ w ich życiu obecnie jest stres, z którym nie potrafią sami sobie poradzić. Stąd też takim pacjentom zaleca się różnego rodzaju techniki rozluźniania, relaksacji. Choroba okluzyjna i bruksizm potrafią mocno uprzykrzyć życie. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza na wczesnym etapie i szybkie rozpoczęcie leczenia. Współpraca z lekarzem na pewno sprawi, że pacjent szybko poczuje się lepiej. Trzeba zapobiec dalszej destrukcji zębów. W przypadku bruksizmu rekomenduje się także masaż tkanek głębokich, który musi zostać wykonany przez fachowca. Pacjenci nie powinni więc obawiać się wizyty u lekarza.