Kategorie

Search
Jak czyścić implanty zębowe

Jak czyścić implanty zębowe?

Wstawienie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów stomatologii estetycznej. Dobrze przyjęty przez organizm implant powinien mieć żywotność co najmniej 10 lat, natomiast ta żywotność zależy również od odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nienarażania implantu i kości dookoła niego na urazy mechaniczne, a więc odpowiedniej uwagi.

Pielęgnacja implantu

Wstawienie zaledwie jednego implantu zębowego to koszt od 3000 do nawet 5000 złotych. Zabieg wstawienia implantu polega na zamontowaniu śruby w kości i wkręceniu w to miejsce korony zęba. Ta korona stanowi główny koszt zabiegu oraz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić implanty zębowe?

Pielęgnację implantu należy podzielić na dwa kluczowe etapy: bezpośrednio po zabiegu oraz po zdjęciu szwów. Bezpośrednio po zabiegu wstawienia implantu będziemy odczuwać silny ból, podobny do tego po wyrwaniu zęba. Pierwsze godziny nie powinny być szczególnie uciążliwe, ponieważ będziemy pod wpływem silnego znieczulenia, jednak nie będzie ono trwało wiecznie.

Bardzo ważne jest, żeby nie pić ani nie jeść aż do czasu całkowitego ustąpienia znieczulenia, co może nastąpić nawet do 8 godzin po zabiegu. Po tym czasie możemy spożywać podstawowe posiłki, najlepiej w formie płynnej jednak po każdym posiłku musimy dokładnie wypłukać jamę ustną najlepiej przegotowaną wodą. Jeśli pojawi się silny ból, to najlepszą bronią będzie miejscowy zimny okład.

W pierwszych dniach bezwzględnie zabrania się palenia papierosów czy picia alkoholu. Zalecane jest ograniczenie spożycia kawy, a także nadmiernego mówienia, czy wszelkiego wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że pierwsze tygodnie po wstawieniu implantu są kluczowe, żeby prawidłowo zrósł się z kością.

Jak czyścić implanty zębowe po zdjęciu szwów? Kolejnym ważnym etapem jest pierwsze półtora miesiąca po zdjęciu szwów, gdzie musimy zachować wyjątkowo wysoką higienę jamy ustnej, a szczególnie okolic wstawienia implantu zębowego.

Czyszczenie implantu stomatologicznego

Jak czyścić implanty? W pierwszych sześciu tygodniach po zdjęciu szwów powinniśmy używać miękkiej szczoteczki, która nie będzie raniła dziąsła dookoła wstawienia implantu. Należy również pamiętać, żeby nie dotykać językiem czy tym bardziej palcami, miejsca wszczepu, gdyż przesadna ciekawość i stałe dotykanie tych okolic, może zaburzyć poprawne zrastanie się implantu z kością.

Jak dbać o implanty zębowe?

W pierwszych dniach po zabiegu najlepiej wziąć wolne w pracy czy szkole i unikać wszelkiego wysiłku. Procesy zrastania nie należą do najszybszych, jednak z pewnością dobra dieta i duża ilość snu nieco je przyśpieszy, ponieważ regenerujemy się głównie podczas dnia.

Jak czyścić implanty zębowe po zdjęciu szwów i pierwszym półrocznym okresie regeneracji? Mając w swoim uzębieniu implant, musimy stale utrzymywać wysoką higienę jamy ustnej, a więc szczotkować zęby po każdym posiłku, a dodatkowo bezpośrednio po obudzeniu się oraz pójściem spać. Warto pomocniczo używać specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które mają składniki pomagające w procesie gojenia się ran i wspomagające procesy zrastania się implantu z kością.