Kategorie

Search
Zaciskanie zębów - bruksizm

Zaciskanie zębów – bruksizm

Zaciskanie i zgrzytanie zębami wydaje się być choroba, która dotyka przede wszystkim dzieci. Nie jest to do końca prawda. Co to jest bruksizm, jakie są jego przyczyny i leczenie?

Co to jest bruksizm?

Niekontrolowane zgrzytanie zębami bardzo często pojawia się u dzieci. Jest to odruch, który jest nieuświadomiony i jest objawem stresu. Nie jest jednak prawda, że wyłącznie dzieci cierpią na tę przypadłość.

Zaciskanie zębów bruksizm dotyczy również osób dorosłych. Najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 18 -25 lat. Zdarza się jednak starszym osobom.

Warto uświadomić sobie, że zaciskanie zębów ma podłoże psychologiczne. Jest to objaw dużego stresu i braku umiejętności w rozładowaniu go. Dlatego podjęte leczenie powinno nie tylko być przeprowadzone u stomatologa, ortodonty, ale również w gabinecie psychologicznym.

Objawy i przyczyny

Zaciskanie zębów bruksizm może mieć bardzo wiele przyczyn. Można dopatrywać się ich w wadach zgryzu, usunięciu zębów czy problemów występujących w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Nie można zapomnieć, że jest to choroba, której podłożem jest stres. Badania wykazały, że często zmagają się z nią osoby, które zajmują wysokie stanowiska. Ważnym czynnikiem mogą być również zaburzenia snu.

Osoby, które cierpią na bruksizm będą musiały zmagać się z wieloma dolegliwościami. Zęby takich osób ulegną zniszczeniu. Będą się szybciej ścierały. Mogą również popękać. Do uszkodzeń będzie dochodziło na dziąsłach, które będą poranione. Mogą się również znacznie obniżyć, co w konsekwencji grozi odsłonięciem szyjek zębowych i utratą zębów. Policzki osób z bruksizmem będą pogryzione i krwawiące.

Częstą konsekwencją bruksizmu jest ból w rejonie szyi, karku czy głowy. Ważne są również zaburzenia słuchu oraz nawracając ból ucha. Pacjenci równie często skarżą się na szumy w uszach.

Zaciskanie zębów bruksizm prowadzi również do problemów z żuciem oraz ograniczonej ruchomości szczęki. Pacjenci często słyszą trzaski w trakcie spożywania posiłków.

Leczenie

Leczenie bruksizmu warto rozpocząć równocześnie na kilku polach. Konieczne jest skontaktowanie się z dentystą, który zadba o uszkodzone zęby. Osoby chore muszą wyleczyć stany zapalne przyzębia oraz zadbać o uszkodzone zęby.

Kolejnym krokiem jest, by istniejący stan się nie pogłębiał. Warto udać się do ortodonty, który wykona szynę relaksacyjną, która jest przezroczystą nakładką na zęby. Dzięki niej, nawet w trakcie zgrzytania, zęby nie będą ulegały dalszemu uszkodzeniu.

Decydując się na leczenie zgrzytania zębami nie można zapomnieć o dotarciu do przyczyn choroby. W tym pomoże psycholog. Pomoże ustalić przyczyny problemu, a także sposoby walki z nimi. Pomocne mogą okazać się środki farmakologiczne, które są idealne w pierwszym etapie choroby.

Osoby, które zgrzytają zębami muszą nauczyć się radzić sobie ze stresem. Pomoże aktywność, która ma wpływ na wydzielanie się endorfin w naszym organizmie. Można iść na spacer z dziećmi czy zacząć biegać. Każda forma ruchu będzie idealna i pomoże poradzić sobie z dolegliwością.