Kategorie

Search
Borowanie zęba - co to?

Borowanie zęba – co to?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się borowanie zęba co to i jak przebiega wyjaśnimy poniżej. Jest to mechaniczne usuwanie tkanek zęba, które zaatakowała próchnica.

Czy borowanie zęba boli?

Wiertarka dentystyczna jest tradycyjnym narzędziem wykorzystywanym do borowania zębów. Można wyróżnić wiertarki wolnoobrotowe, które zbudowane są z prostnicy lub kątnicy oraz szybkoobrotowe posiadające turbiny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że turbiny napędzane są sprężonym powietrzem, natomiast prostnice oraz kątnice mają niewielkie silniki elektryczne. Do otwierania ubytków próchnicowych stosuje się zazwyczaj wiertarki szybkoobrotowe z turbinami. Z kolei do usuwania zębiny zaatakowanej próchnicą wykorzystuje się wiertarki wolnoobrotowe. Nadają się one dobrze też do wygładzania brzegów szkliwa oraz wypełnień stomatologicznych z tego względu, że pracują z mniejszą prędkością.

Jak wygląda borowanie zębów?

Zadaniem stomatologa jest usunięcia tkanki zęba, która została zniszczona przez próchnicę. Należy pamiętać, że musi zrobić to dokładnie, a później wypełnić ubytek specjalnym materiałem. Budowa tego materiału jest bardzo zbliżona do szkliwa. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się borowanie zęba żelem, czyli zdecydowanie mniej inwazyjna metoda usunięcia chorych tkanek zęba. Polega to na nałożeniu specjalnego żelu, którego zadaniem jest rozmiękczenie tkanki próchnicowej. Warta uwagi jest także metoda abrazji powietrznej, która jest równie skuteczna co samo borowanie zęba co to wyjaśnimy w tym artykule. Zamiast wiertła wykorzystuje się specjalną dyszę. Warto dodać, że wydobywa się z niej tlenek glinu. Mniej inwazyjne metody nie zawsze są jednak skuteczne, dlatego metoda klasyczna sprawdzi się najlepiej, jeżeli ubytek próchnicowy jest naprawdę głęboki.

Borowanie zęba – ile trwa?

Wiele osób zastanawia się pewnie, ile dokładnie trwa borowanie zęba. Z reguły czas usuwania tkanki próchnicowej wynosi kilka minut. Wszystko zależy jednak od współpracy pacjenta z dentystą oraz głębokości ubytku próchnicowe. Im bardziej rozległy ubytek, tym dłuższy czas borowania. Czasami tkanki zaatakowane przez próchnicę są ukryte w ciężko dostępnym miejscu. W takiej sytuacji zdecydowanie dłużej będzie trwało borowanie zęba co to dokładnie wyjaśniliśmy.

Czasami niezbędna jest także zmiana narzędzia do borowania, a to dodatkowo wydłuża czas. Wiele osób nie stawia się w gabinecie stomatologicznym, ponieważ obawiają się bólu związanego z borowaniem zęba. Strach bywa naprawdę mocny, dlatego niektórzy latami zwlekają z udaniem się do dentysty. Warto jednak sobie uświadomić, że borowanie zęba można przeprowadzić ze znieczuleniem. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Dawniej znieczulenie nie było tak popularne, dlatego ludzie czuli ogromny strach przed wizytą u stomatologa.

Istnieje też coś takiego jak strach przed zastrzykiem znieczulającym. Technika wykonywania znieczuleń miejscowych jest doskonale opanowana przez stomatologów, dlatego nie trzeba się o nic martwić. Wszystko jest robione po to, żeby pacjent nie odczuwał żadnego bólu podczas zabiegu. Ból może się za to pojawić, gdy znieczulenie przestanie działać.