Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Soda oczyszczona do wybielania zębów – czy to bezpieczna metoda?
Search
Soda oczyszczona do wybielania zębów - czy to bezpieczna metoda?

Soda oczyszczona do wybielania zębów – czy to bezpieczna metoda?

Błyszczące białe zęby są obecnie uważane za ideał piękna. Niestety większość ludzi nie ma naturalnie jasnych białych zębów, ale lekko żółtawe. Chcąc wybielić zęby, nie trzeba od razu uciekać się do drogich produktów, a nawet zabiegów stomatologicznych. Można wybielić zęby za pomocą kilku domowych środków. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Czy soda oczyszczona wybiela zęby? Na co należy zwrócić uwagę, chcąc wybielić zęby sodą i czy jest to bezpieczny zabieg?

Czy soda oczyszczona wybiela zęby?

Białe zęby sprawiają, że uśmiech jest bardziej promienny, dzięki czemu wyglądamy znacznie atrakcyjniej. Jednak koszt profesjonalnego wybielania jest bardzo wysoki, a efekt utrzymuje się tylko przez kilka lat. Chociaż preparaty z drogerii są znacznie tańsze, w większości przypadków zupełnie nie działają.

Tańszym i skuteczniejszym sposobem wybielania zębów są różne domowe metody. Jednym z nich jest wybielanie zębów sodą oczyszczoną. Czy soda oczyszczona wybiela zęby, zależy czy wykonujemy zabieg poprawnie. Jednak takie wybielanie może zdziałać więcej szkody niż pożytku.

Czy to bezpieczne?

Wybielanie zębów soda oczyszczona jest bardzo szkodliwe. Chociaż soda oczyszczona ma działanie wybielające, atakuje również szkliwo zębów. Proszek działa jak papier ścierny, dzięki czemu ściera się substancja zęba. To z kolei oznacza, że ​​szkliwo, które powinno chronić zęby, ulega stopniowemu rozpuszczaniu. Pęknięcia na powierzchni zębów ułatwiają osiedlanie się bakterii, co może być bardzo szkodliwe dla zdrowia naszych zębów.

Jakie są skutki?

Nawet jeśli efekt wybielania jest wyraźnie widoczne, zdecydowanie powinno się unikać sody oczyszczonej, jeśli chcemy wybielić zęby. Soda oczyszczona ma silne działanie ścierne. To sprawia, że ​​powierzchnia zęba staje się bardzo szorstka, co może prowadzić do uszkodzeń.

Soda oczyszczona to popularny domowy sposób na wybielanie zębów. Nakłada się je na wilgotną szczoteczkę do zębów. Zęby są następnie szczotkowane jak zwykłą pastą do zębów. Proszek działa jak papier ścierny, dzięki czemu ściera się substancja zęba. To z kolei oznacza, że ​​szkliwo, które powinno chronić zęby, ulega stopniowemu rozpuszczaniu. Pęknięcia na powierzchni zębów ułatwiają jednak osiedlenie się bakterii, co może być bardzo szkodliwe dla zdrowia zębów.

Zagrożenia są oczywiste — w miarę ścierania się szkliwa zęby stają się z czasem bardziej wrażliwe na ból, zwłaszcza na gorące i zimne rzeczy. Pojawiają się również nieestetyczne rowki. Zęby stają się szorstkie.
Po utracie wystarczającej ilości szkliwa zębina staje się widoczna, a zęby znów robią się żółte. Jest to proces nieodwracalny. W najgorszym przypadku nawet dziąsła są podrażnione i się cofają. To sprawia, że ​​zęby są bardziej podatne na próchnicę. Wystarczy jedna aplikacja w miesiącu, aby uszkodzić szkliwo. Zdecydowanie odradza się stosowanie sody jako środka wybielającego zęby.

Jak robić to poprawnie?

Sodę oczyszczoną nakłada na wilgotną szczoteczkę do zębów. Następnie szczotkuje się, żeby tak jak zwykłą pastę do zębów i płucze.