Kategorie

Search
Brak śliny w jamie ustnej

Brak śliny w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej jest nieprzyjemnym zjawiskiem spowodowanym wydzielaniem zbyt małej ilości śliny. Brak śliny w jamie ustnej może doprowadzić do zaburzeń w pracy kubków oraz pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust. Długotrwały problem z brakiem śliny w buzi może stać się przyczyną grzybicy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania diagnostyki i podjęcia leczenia, zanim schorzenie zacznie się rozwijać.

Brak śliny w jamie ustnej – przyczyny

Przyczyn braku śliny w jamie ustnej może być kilka. Najczęściej jest wynikiem zbyt małego nawodnienia organizmu. Człowiek powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Jednak bardzo często tak się nie dzieje. Na powstawanie uczucia suchości w ustach ma również wpływ spożywane są coraz większe ilości kawy
Brak śliny może być wynikiem przyjmowania niektórych leków. Dotyczy to zwłaszcza leków pomagających złagodzić skutki alergii oraz środków antydepresyjnych. Suchość w ustach pojawia się u pacjentów zmagających się z ciężkimi i przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, które mają negatywny wpływ na ogólną kondycję całego organizmu. Zazwyczaj lekarz uprzedza o prawdopodobieństwie wystąpienia skutków ubocznych i informuje, jak im zapobiec.
Do zwiększenia suchości w jamie ustnej przyczynia się także zła dieta. Przede wszystkim spożywanie soli oraz bardzo ostro przyprawionych potraw może mieć negatywny wpływ na ilość śliny w jamie ustnej. Suchość zwiększa się w przypadku palenia papierosów oraz picia alkoholu w nadmiernych ilościach.

Co zrobić, gdy brakuje śliny?

Najszybszym sposobem na pozbycie się uczucia suchości w jamie ustnej jest dostarczenie organizmowi dużej ilości płynów. Powinno pić się wodę lub wodę z dodatkiem elektrolitów, które przyśpieszą proces nawodnienia.
Jeśli problem z brakiem śliny w ustach występuje często, trzeba zmieniać nawyki żywieniowe. Pomocne będzie zrezygnowanie z soli oraz pikantnych przypraw. Podstawą w uzyskaniu pozytywnych wyników jest porzucenie nałogu palenia papierosów oraz ograniczenie innych używek.
W przypadku, gdy suchość w jamie ustnej spowodowana jest chorobą i przyjmowaniem leków dziania mające na celu przywrócenie odpowiedniej ilości śliny trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Brak śliny w jamie ustnej – leczenie

W wielu przewlekłych chorobach takich jak nowotwory, brak śliny w jamie ustnej często jest spowodowany przyjmowaniem zbyt małej ilości pokarmów i płynów. Lekarz może przepisać specjalne leki polepszające apetyt lub suplementy, które dostarczą do organizmu niezbędnych wartości odżywczych.
W przypadku porannego uczucia suchości najlepiej sprawdzą się płyny do płukania ust, które wpłyną na zwiększenie produkcji śliny przez ślinianki.
Dostępne są preparaty zawierające sztuczną ślinę. Mają postać na przykład cukierków lub aerozolu. Dzięki ich używaniu zapobiega się ryzyku pojawienia się próchnicy oraz grzybicy jamy ustnej.
Dobre wyniki daje żucie bezcukrowej gumy. Żucie gumy napędza ślinianki do pracy i produkcji większej ilości śliny.