Kategorie

Search
Czy wstawianie implantu zęba boli?

Czy wstawianie implantu zęba boli?

Implant zęba to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które w wyniku choroby lub też mechanicznego uszkodzenia utracili jeden ze swoich zębów. Implant pozwala nie tylko szybko, lecz również bardzo skutecznie poprawić wygląd linii zębów, lecz także poprawić komfort codziennego życia. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy wstawianie implantu zęba boli. Jak więc cały zabieg wygląda w szczegółach i co powinno się o nim wiedzieć przed zdecydowaniem się na jego przeprowadzenie?

Jak długo trwa wszczepienie implantu zęba?

Zanim odpowie się na pytanie, czy wstawianie implantu zęba boli, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, jak długo trwa ten zbieg. Na co więc należy się przygotować? Sam zabieg wczepiania implantu nie jest specjalnie długi, ponieważ zajmuje średnio około 20 minut, lecz w pewnych sytuacjach może się wydłużyć nawet do 2 godzin. Co jest w tym czasie przeprowadzane? Podstawową czynnością jest wykonanie wywiercenia odpowiedniego otworu w kości. Następnie w tak przygotowany otwór wkręcany jest implant, który wykonany jest najczęściej z tytanu. Oczywiście wszystkie te czynności poprzedzone są wywiadem z pacjentem, wykonaniem zdjęcia RTG, a także określenia tego, w jakim stanie są kości pacjenta i czy wstawienie implantu będzie w ogóle możliwe.

Jak długo boli po wstawieniu implantu?

Czy wstawianie implantu zęba boli? Jest to kwestia naprawdę poważna dla wielu pacjentów, ponieważ nie da się ukryć, że fakt wykonywania zabiegu wiercenia w kości bywa dla wielu osób dość przerażający. Jak się okazuje, sam zabieg jest zupełnie bezbolesny. Stosowane są w jego trakcie specjalne formy znieczulenia, które nie tylko bardzo skutecznie eliminują jakikolwiek ból, lecz również mają działanie uspokajające. Sprawia to, że cały zabieg jest wysoce komfortowy i nie przynosi pacjentowi żadnych problemów.

Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja po wykonaniu samego zabiegu, gdy środki znieczulające przestaną działać. Jak długo można więc odczuwać ból po samym wstawieniu implantu? Z powodu naruszenia struktury kości, a także fizycznego nacisku tkanki kostnej na implant, może pojawić się silne poczucie rozpierania. Stan ten może się utrzymywać nawet przez 3-4 dni. Wielu pacjentów określa stopień bólu na umiarkowanym poziomie, który dość łatwo da się zwalczyć za pomocą prostych środków przeciwbólowych. Jeśli ból będzie silniejszy, możliwe jest uzyskanie poważniejszych środków sprzedawanych na receptę.

Postępowanie po zabiegu implantacji

Jeśli chce się, aby zabieg wszczepienia implantu zębowego przebieg możliwie najsprawniej i nie przysparzał żadnych problemów, należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu. Czego więc należy unikać po zabiegu implantacji?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że nie wolno jeść na dwie godziny po zabiegu. Co więcej, przez minimum dwa dni odradzane jest spożywanie gorących dań i napojów. Dodatkowo powinno się unikać przeżuwania w miejscu wszczepienia implantu, a przez nawet dwa tygodnie zabroniona jest intensywna aktywność fizyczna. Na koniec wiedzieć trzeba również to, że przez około 10 dni nie powinno się szczotkować miejsca wczepienia implantu.