Kategorie

Search
Co to jest lakierowanie zębów?

Co to jest lakierowanie zębów?

Dlaczego stomatolodzy tak bardzo apelują o lakierowanie zębów? Niestety z pokolenia na pokolenie stan uzębienia Polaków znacznie się pogarsza. Możemy już nawet mówić o epidemii próchnicy. Najgorzej w statystykach wychodzą czterdziestolatkowie oraz dzieci w wieku 7 lat. Aby jednak lakierowanie zębów przyniosło oczekiwany efekt, należy wykonywać je systematycznie. W takim razie co to jest lakierowanie zębów?

Na czym polega lakierowanie zębów?

Mówiąc najogólniej, lakierowanie zębów jest zabiegiem polegającym na pokryciu szkliwa preparatem, który zawiera związki fluoru. Potoczna nazwa tego zabiegu to fluoryzacja. Do nałożenia preparatu z fluorem będzie potrzebny cieniutki pędzelek. Fluor zawarty w preparacie jest uwalniany przez kilkanaście godzin po zabiegu, więc nie jest konieczna zbyt gruba jego warstwa. To właśnie dzięki temu zabiegowi szkliwo zostaje wzmocnione i przede wszystkim zęby chronione są przed próchnicą. Aby jednak doszło do takiego zabiegu, zęby muszą zostać oczyszczone z kamienia. Należy pamiętać, że zbyt gruba warstwa fluoru może zniszczyć zęby. Z tego tez powodu zabieg ten powinien być wykonywany pod okiem lekarza. Oczywiście zbyt częsta fluoryzacja nie jest dobrym pomysłem. Wizyta u stomatologa raz na 6 miesięcy to właściwy wybór. Podobnie jak po wielu zabiegach dentystycznych tak i w tym przypadku, nie należy spożywać posiłku do 2 godzin po zabiegu. Później należy zrezygnować na jakiś czas z mleka. Ważne jest także, aby po lakierowaniu zębów nie myć ich przez 12 godzin.

Lakier do zębów

Głównym składnikiem lakieru do zębów jest fluor. Warto zaznaczyć, iż fluor nie występuje w stanie wolnym w przyrodzie. Można go znaleźć w zbiornikach wodnych, złożach ropy naftowej oraz węgla, a także w glebach powulkanicznych. Oczywiście napotkamy go w wodzie, a także w takich produktach jak orzechy czy ryby. Fluor idealnie sobie radzi z największym wrogiem naszych zębów – próchnicą. Zadając pytanie, co to jest lakierowanie zębów, możemy zdefiniować to jako hamowanie demineralizacji tkanek zębów oraz usunięcie bakterii próchnicotwórczych. Powierzchnia zębów powlekana jest lakierem do zębów z fluorem, a następnie systematycznie zasychając na zębach, uwalniany jest fluor.

Lakierowanie zębów u dzieci

Nie tylko dorośli mogą pozwolić sobie na lakierowanie zębów. Również dzieciom stomatolodzy polecają tego rodzaju zabieg. Niestety aż 90% dzieci w wieku szkolnym ma problemy z próchnicą. Powodem tego stanu rzeczy jest nadmierne spożycie cukru i sacharozy. Wbrew pozorom to soki są głównym winowajcą problemów z próchnicą u dzieci, nie wspominając już o zbyt częstych słodkich przekąskach. Co to jest lakierowanie zębów u dzieci? W odróżnieniu do dorosłych, w przypadku dzieci wykorzystuje się innego rodzaju lakier do zębów. Ma on żółte zabarwienie i w razie połknięcia przez dziecko, nie musimy się martwić negatywnymi konsekwencjami. Środek ten jest zupełnie bezpieczny dla nich. Jeśli chodzi o częstotliwość lakierowania zębów u najmłodszych, to w tym przypadku dokonuje się tego co 3 miesiące.