Kategorie

Search
Co to jest lakowanie zębów

Co to jest lakowanie zębów?

Piękny i zdrowy uśmiech jest ważny chyba dla niemal każdego. Nie zawsze jednak utrzymanie idealnego stanu uzębienia jest możliwe, mimo codziennych zabiegów higienicznych. Zęby narażone są bowiem na wiele chorób, a jedną z nich jest próchnica. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje skuteczne sposoby na to, aby dodatkowo zabezpieczyć uzębienie. Jednym z nich jest lakowanie zębów. Na czym polega ten zabieg?

Lakowanie zębów – co to jest?

Zacząć trzeba od samego wyjaśnienia, co to lakowanie zębów. Jest to zabieg polegający na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, jakim jest lak. Pokrywa się nim wszelkie bruzdy występujące na powierzchni zębów. Dzięki temu nie będzie się na nich osadzać płytka nazębna. Pozwoli to także na dużo dokładniejsze czyszczenie zębów. Lakowanie polecane jest w szczególności w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. To one bowiem są najbardziej narażone na próchnicę. Na zabieg lakowania zębów najlepiej jest zapisać swoje dziecko w momencie, w którym pojawią się pierwsze stałe zęby trzonowe. Podkreślić tu jednak trzeba, że zabieg ten wykonywany jest również w przypadku zębów mlecznych. Nie są one tak wytrzymałe, jak zęby stałe. Są zatem bardziej narażone na próchnicę. Lakowanie zapewni im skuteczną ochronę. Zabieg lakowania powinien być powtarzany wraz z pojawianiem się kolejnych zębów. Im szybciej zostanie wykonany, tym lepiej.

Na czym polega lakowanie zębów?

Aby wiedzieć, co to lakowanie zębów, istotne jest zapoznanie się z tym, na czym ten zabieg dokładnie polega. Na wstępie warto podkreślić, że jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Cały proces rozpoczyna się od bardzo dokładnego oczyszczenia zębów. Stomatolog oczyszcza zęby za pomocą specjalnych nakładek, które mają formę szczoteczki. Ich zastosowanie pozwala na oczyszczenie zębów ze wszelkiego osadu. Kiedy zęby są już idealnie czyste, dentysta przechodzi do nałożenia na nie specjalnego preparatu wytrawiającego. Jest to żel, który sprawia, że lak będzie lepiej trzymał się zębów. Po nałożeniu żelu wytrawiającego należy odczekać kilka chwil, a następnie wypłukać jamę ustną. Po usunięciu żelu zęby są dokładnie osuszane. Jest to bardzo ważny etap lakowania zębów. Jeśli bowiem zęby nie będą odpowiednio osuszone, lak może nie trzymać się ich trwało. Po osuszeniu zębów nakładana jest już sama warstwa laku. Na koniec nałożony na zęby lak utwardzany jest za pomocą specjalnej lampy. Dzięki temu jest trwały i wytrzymały. Jeśli lak nie powoduje żadnych problemów ze zgryzem, to zabieg jest zakończony.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Odpowiadając na pytanie, co to lakowanie zębów, koniecznie omówić jeszcze trzeba temat dotyczący ewentualnej szkodliwości tego zabiegu. Od razu można tu wszystkich uspokoić. Zabieg lakowania zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed próchnicą. Dlatego nie trzeba mieć żadnych obaw przed tym, aby na taki zabieg zdecydować się w przypadku swojego dziecka. Oczywiście zabieg ten wykonywany jest także u osób dorosłych. W tym przypadku także jest całkowicie bezpieczny.