Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Do kiedy wypadaja mleczne zeby i jaka jest ich funkcja?
Search
Do kiedy wypadaja mleczne zeby i jaka jest ich funkcja?

Do kiedy wypadaja mleczne zeby i jaka jest ich funkcja?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: do kiedy wypadaja mleczne zeby? Zasadniczo większość dzieci traci pierwszy ząb w wieku 6-7 lat. Jednak zmiana zębów może również rozpocząć się rok wcześniej lub później.
Kiedy zbliżają się 8. urodziny i nadal nie widać oznak wypadania zębów mlecznych, wielu rodziców się martwi. Zazwyczaj bezpodstawnie. Jeśli dziecko kończy 8 lat i nie straciło jeszcze zębów mlecznych, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Jaka jest funkcja zębów mlecznych?

Mleczaki pełnią taką samą funkcję jak zęby stałe. Pomagają w rozwoju języka i są używane do rozdrabniania pokarmów. Jaka jest również różnica między mleczakami a zębami stałymi?

Gdy dzieci rosną, automatycznie rosną również ich twarze i szczęki. Jednak zęby mleczne nie podążają za tym wzrostem. Są mniejsze niż zęby stałe i dlatego z czasem stają się zbyt małe dla szczęki. I odwrotnie, zęby stałe w niemowlęctwie i dzieciństwie byłyby za duże.

Do kiedy wypadaja mleczne zeby?

Często zastanawiamy się do kiedy wypadaja mleczne zeby. Zęby mleczne zwykle wypadają w kolejności, w jakiej się pojawiły. Oznacza to, że dolne siekacze mają tendencję do ruszania się w wieku od pięciu do sześciu lat. Niektóre dzieci tracą pierwsze zęby w wieku czterech lat, inne w wieku siedmiu lat. Zwykle dzieci, które wcześnie mają zęby, szybko je tracą. Zdarza się, że dziecko kończy osiem lat z kompletem mleczaków w jamie ustnej. To nie jest powód do niepokoju. Jednak warto to skonsultować ze stomatologiem. Do kiedy wypadaja mleczne zeby, zależy od wielu czynników. Tylko profesjonalista jest w stanie prawidłowo ocenić stan i wzrost nowych zębów.

Kiedy i w jakiej kolejności wypadają zęby mleczne? Ile czasu zajmuje dziecku wymiana zębów mlecznych na stałe?

Na pytanie, do kiedy wypadaja mleczne zeby, nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. To samo dotyczy czasu trwania wymiany zębów mlecznych na stałe u dziecka.

Wymiana zębów odbywa się w kilku fazach i może trwać od około 6 do 13 roku życia. W wieku 15 lat wszystkie zęby stałe są zwykle w pełni widoczne. Brakuje tylko zębów mądrości.

Dzięki temu dziecko ma dużo czasu na wymianę zębów. Procesu tego nie można przyspieszyć.
Kolejność wypadania zębów mlecznych jest u większości dzieci stosunkowo podobna: najpierw wypadają dolne siekacze środkowe, a następnie górne siekacze środkowe. Na koniec podążają dolne siekacze boczne, a następnie górne siekacze boczne.

Kolejność, w jakiej następuje wymiana zębów, zależy głównie od kolejności wyrzynania się pierwszych zębów. Ponieważ u większości dzieci przebiega to według pewnego schematu, wymiana zębów również przebiega według tego schematu.

Zęby mleczne często wypadają w następującej kolejności:

6 letnie przednie duże zęby trzonowe — nie wypadają, ale często wyrastają niezauważalnie jeszcze przed utratą pierwszego zęba na końcu rzędu zębów
6 – 7 lat — centralne siekacze dolne
7 – 8 lat — górne siekacze centralne, siekacze dolne boczne
8 – 9 lat — boczne siekacze górne
10-11 lat — dolne kły, małe przednie górne trzonowce
10-12 lat dolne zęby trzonowe, małe tylne górne trzonowce
11-12 lat małe tylne dolne trzonowce, górne kły
12 – 13 lat tylne duże zęby trzonowe – one również rosną po raz pierwszy w tym wieku i nie muszą zastępować dotychczas istniejących zębów mlecznych.

Czy wszystkie zęby mleczne wypadają?

Więcej zębów rośnie niż wypada. Zęby mleczne składają się łącznie z 20 zębów. Stały zestaw zębów składa się z 32 zębów, pod warunkiem, że dana osoba ma zęby mądrości.

Tak więc bez zębów mądrości osoba dorosła ma 28 zębów. Dlatego wypada tylko pięć przednich zębów na rząd zębów. Z tyłu rosną dodatkowe zęby trzonowe.

Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą?

Dwa górne przednie zęby u małych dzieci są szczególnie zagrożone próchnicą. Przez smoczki mają szczególnie intensywny kontakt z napojami.
W okolicy tych siekaczy nie ma gruczołów ślinowych. Brakuje tam ochronnego działania śliny. Jeśli pierwsze zęby mają już dziury, często jest tylko kwestią czasu, kiedy próchnica rozprzestrzeni się na pozostałe zęby. Uszkodzone zęby są pożywką dla szczególnie dużej liczby bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.
Ubytki w zębach mogą powodować silny ból. Dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Próchnica we wczesnym dzieciństwie jest poważnym problemem zdrowotnym.

Dzieci z próchnicą zębów mlecznych mają znacznie większe ryzyko rozwoju próchnicy zębów stałych. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, może to utrudniać mówienie i jedzenie. Mogą również wystąpić problemy ortodontyczne — zwłaszcza w przypadku przedwczesnej utraty zębów trzonowych mlecznych.

Jeżeli tylko zewnętrzne szkliwo jest dotknięte próchnicą, często wystarczy pokryć ten obszar wysoce skoncentrowanym lakierem z fluorem. Chroni on szkliwo przed kwasami i wspomaga jego odbudowę. Natomiast otwory sięgające do zębiny zazwyczaj wymagają leczenia wiertłem. Usuwane są komponenty próchnicowe, zostaje tylko zdrowa tkanka zęba. Powstały otwór jest ponownie zamykany wypełnieniem.

Jeśli próchnica posunęła się tak daleko, że nerw zęba jest w stanie zapalnym, może być konieczne leczenie nerwu zęba mlecznego. Chora część nerwu jest usuwana z korony zęba. Następnie mocuje się koronę zęba mlecznego, rodzajem pokrycia, które nakłada się na leczony ząb. Korony stosuje się również wtedy, gdy zęby są tak poważnie uszkodzone, że wypełnienie nie jest już w stanie utrzymać.