Kategorie

Search
Usuniecie torbiela zeba

Usuniecie torbiela zeba

Torbiel zęba powstaje przez nieprawidłową zmianę w obrębie jamy ustnej. Początkowo nie wykazuje żadnych objawów, za to rozwija się w przeciągu długiego czasu. Zawsze przynosi negatywne skutki dla otaczających ją tkanek. Ze względu na swoją charakterystykę, występuje w kilku rodzajach.

Rodzaje torbieli zęba

To od nabłonka zależy, na jakie rodzaje dzieli się torbiel zęba, ponieważ wyściela jej wnętrze. W przypadku braku bezpośredniego powiązania z tkankami zęba, będzie to oznaczać torbiel niezębopochodną. W odwrotnym przypadku mamy do czynienia z torbielą zębopochodnbą. Aby stwierdzić pochodzenie torbieli w rejonie szczękowo-twarzowym, niezbędne będą badania histopatologiczne. Zmiany zębopochodne są zjawiskiem dosyć często powstającym i wymagane będzie usuniecie torbiela zeba. Do zmian zębopochodnych zaliczyć możemy takie rodzaje torbieli jak: korzeniowa, zawiązkowa oraz dziąsłowa.

Torbiel korzeniowa zęba to najczęściej występujący rodzaj torbieli powstający w obszarze twarzoczaszki. Można ją określić mianem patologicznego tworu, rozwijającego się w efekcie powstającego przewlekłego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Najczęstszym obszarem, w którym torbiel korzeniowa występuje jest obszar kości szczęki i dotyczy głównie zębów przednich. Kiedy w zębie obecna jest miazga zmieniona na tle zgorzelinowym, torbiel powstaje w pobliżu wierzchołka korzenia.

Torbiel powstająca w żuchwie, czyli tak zwana torbiel zawiązkowa, wynika z zaburzonego procesu wzrostu zęba w kości. W głównej mierze towarzyszy zębom zatrzymanym. Dotyczy to przede wszystkim ósemek i drugich przedtrzonowców występujących w uzębieniu żuchwy. W przypadku zdiagnozowania jej w obszarze górnej szczęki, najczęściej powstaje wokół kłów i trzecich trzonowców.

Inaczej jest w przypadku torbieli dziąsłowej, która może występować u dorosłych, choć częstszym zjawiskiem jest pojawienie się jej u niemowląt. Charakteryzuje się wyglądem białego guzka i umiejscowiona jest na bezzębnych wałach dziąsłowych. Cysta na dziąśle dotyczy tkanek miękkich jamy ustnej, w szczególności wyrostków zębodołowych.

Torbiel zęba – jak leczyć?

Decydującym czynnikiem leczenia torbieli pod zębem jest jej rodzaj oraz stopień zaawansowania. W przypadku torbieli korzeniowej stosowana jest terapia endodontyczna. Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest nie tylko usuniecie torbiela zeba, ale także daje to szansę na uniknięcie ekstrakcji. Jednak usunięcie zęba jest wymagane przy bardzo rozległych zmianach

Przeprowadzenie zabiegu usunięcia przyczynowego zęba zatrzymanego, a także wyłuszczenie torbieli, wskazane jest zaś przy stwierdzeniu torbieli zawiązkowej.

Z kolei torbiel dziąsłowa u dzieci nie wymaga zastosowania postępowania terapeutycznego. Spowodowane jest to tym, iż taka zmiana w tej grupie pacjentów zanika samoistnie.

Zalecenia po zabiegu usunięcia torbieli zębowych

Usuniecie torbiela zeba będzie wymagało wzmożonej dbałości o jamę ustną, w szczególności mycia zębów po każdym posiłku oraz płukania ust płynem odkażającym.