Kategorie

Search
Szkliwo plamkowe

Szkliwo plamkowe

Fluoroza to dolegliwość, z którą boryka się całkiem spora liczba ludzi. Przyczyną tej patologii jest nadmierne wystawianie szkliwa na związki fluoru w czasach, kiedy znajduje się ono na etapie rozwoju.

Fluoroza, czyli jak żyć ze szkliwem plamkowym

Fluoroza to choroba, która objawia się zmianami w budowie szkliwa, a także jego wyglądzie. W zależności od stopnia jej zaawansowania zęby mogą mieć różny wygląd – zmiany mogą być pojedyncze bądź też zlewające się w pasma i plamy. Mogą przybierać kredowo-biały bądź też brunatny kolor. Bardzo często zdarza się, że na powierzchni zębów widoczne stają się ubytki szkliwa. Fluoroza może także wpływać na zmianę kształtu zębów. Fluoroza to dolegliwość, która zazwyczaj atakuje pojedyncze zęby, a nie ich całość. Uznaje się ją za niezwykle niebezpieczną, ponieważ może prowadzić do powstawania próchnicy na skutek osłabienia zębów.

Nadmiar fluoru w organizmie – czy fluor jest szkodliwy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że groźny może być zarówno nadmiar fluoru, jak i jego niedobór. Fluor do organizmu może być dostarczany nie tylko z pożywienia, ale także z wody czy też pasty do zębów.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli fluor jest dostarczany do organizmu w prawidłowych dawkach, jest zupełnie bezpieczny, a także niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów i kośćca. Niestety, nadmierne ilości fluoru mają działanie silnie toksyczne. Mogą hamować oddychanie tkankowe, a także wywoływać stres oksydacyjny na skutek generowania dużej ilości wolnych rodników. Mogą także zaburzać przemianę węglowodanów, białek, a także glukozy. Za szkliwo plamkowe odpowiedzialny jest właśnie fluor w nadmiernych ilościach.

Objawy i skutki niedoboru fluoru w organizmie

Zbyt małe spożycie fluoru także nie jest korzystne dla ludzkiego organizmu. Może ono prowadzić do obniżenia wytrzymałości kości, a także degradacji szkliwa zębowego. Niedobory fluoru to prosta droga do demineralizacji tkanki kostnej.

Pomimo tego że badania już dawno udowodniły toksyczne działanie fluoru w nadmiernych ilościach, to jednak przy jego odpowiedniej podaży jest on niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że w celu zapobiegania choroby próchnicowej powinno się profilaktycznie stosować fluorki. W przypadku wątpliwości zawsze można poprosić dentystę o poradę.

Jak leczyć fluorozę?

Szkliwo plamkowe to spory problem, dlatego większość osób zadaje pytanie o jego leczenie. Otóż, fluoroza niwelowania jest przez pokrywanie zębów specjalnym kompozytem, a także nakładanie na ich powierzchnię preparatów, które mają wywołać remineralizację.

Każdy chory, który został dotknięty przez fluorozę, powinien szczególnie dbać o swoje szkliwo plamkowe. Wszystko dlatego, że jest ono o wiele bardziej narażone na rozwój próchnicy. W celu pielęgnacji najlepiej jest używać miękkiej szczoteczki, a także pozbawionej fluoru pasty. Zęby należy myć szczególnie uważnie i nie zapominać o stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznych w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni międzyzębowych.