Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Początki próchnicy u rocznego dziecka
Search
Początki próchnicy u rocznego dziecka

Początki próchnicy u rocznego dziecka

Próchnica zębów to groźna choroba, która atakuje także małe dzieci. Pierwsze jej objawy mogą nie być widoczne gołym okiem, z tego powodu rodzic powinien dokładnie przeglądać jamę ustną swojego dziecka. Na początku pojawia się lepki biały bądź żółty nalot, ściśle przylegający do szkliwa zębów. Mowa tutaj oczywiście o tak zwanej płytce nazębnej. Początki próchnicy u rocznego dziecka objawiają się kredowobiałymi plamami oraz smugami na powierzchni szkliwa. Są one matowe i łatwo je zauważyć na tle zdrowych zębów. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają początki próchnicy u rocznego dziecka.

Czy roczne dziecko może mieć próchnicę?

Okazuje się, że próchnica zębów u rocznego dziecka nie jest rzadkim przypadkiem. Schorzenia uzębienia są bardzo powszechne również u pociech. Warto wiedzieć, że próchnica u dzieci to bakteryjna choroba zakaźna, która nierzadko jest spowodowana nadmiarem cukrów w codziennym jadłospisie dziecka. Dlatego każdy rodzic powinien pamiętać o ułożeniu właściwej diety dla swojego malucha. Bardzo istotne jest wczesne zdiagnozowane próchnicy. U dziecka plamy próchnicowe obejmuję wyłącznie szkliwo i nie przechodzą na zębinę. Z tego powodu ten objaw jest sygnałem ostrzegawczym, iż w jamie ustnej dziecka dzieje się coś niedobrego. Trzeba wiedzieć o tym, że zęby mleczne nie są tak silnie zmineralizowane, jak stałe, dlatego ich szkliwo jest cieńsze aniżeli w zębach stałych. Co więcej, zmiany próchnicowe w krótkim czasie się pogłębiają, a schorzenie postępuje. Dlatego trzeba jak najszybciej zabrać dziecko do gabinetu stomatologicznego. Nie każdy rodzic wie, jak wyglądają początki próchnicy u rocznego dziecka.

Co na próchnicę u rocznego dziecka?

Warto wiedzieć o tym, że leczenie wczesnego stadium próchnicy zębów o maluszków odbywa się przy zastosowaniu zabiegu zwanego fluoryzacją. Takie leczenie polega na nałożeniu specjalnego środka chroniącego szkliwo dziecka przed działaniem szkodliwych bakterii. Zabieg wspomaga odbudowę, a ponadto poprawia ogólny stan uzębienia. Pociechy powinny też stosować specjalną pastę do zębów zawierającą fluorek. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zaawansowana próchnica zębów u pociech, w której doszło do powstania nieodwracalnych zmian, niestety jest trudna do wyleczenia i powoduje wiele dolegliwości bólowych. W jej przypadku sposób leczenia jest dobierany indywidualnie. Warto jednak wiedzieć, że stosowane metody to przede wszystkim nasączanie azotanem srebra. Powstrzymuje on rozwój próchnicy na zębach mlecznych.

Celem jest też usunięcie chorej części tkanki oraz zastąpienie jej specjalistycznym wypełnieniem. W skrajnych wypadkach wymagana jest ekstrakcja chorego zęba. Niestety ta ostatnia opcja najczęściej powoduje wady zgryzu u dziecka. Z tego powodu próchnica zębów o maluszków powinna być jak najwcześniej diagnozowana. Trzeba też stawiać na jej zapobieganie. W przypadku próchnicy zębów u pociech bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka. Każdy rodzic powinien dbać o odpowiednią dietę swojej pociechy. Dziecko nie powinno jeść słodyczy oraz niezdrowych przekąsek. Najlepiej też, jeśli zęby będą myte po każdym spożytym posiłku. Minimalne jest dwukrotne szczotkowanie jamy ustnej w ciągu dnia. Co więcej, wymagane są też regularne wizyty profilaktyczne u stomatologa.

W Polsce istnieje wiele klinik dentystycznych, w których przyjmowane są także dzieci. Zawsze najlepiej stawiać na renomowaną placówkę. Jeżeli mowa o piciu, dziecko powinno spożywać tylko niesłodzoną wodę. Dietę można też uzupełnić w pożywienie, które wzmacnia zęby witaminy poprzez witaminy zawierające w swym składzie. Bardzo istotna jest wiedza dotycząca tego, jak wyglądają początki próchnicy u rocznego dziecka. Dzięki niej rodzic może szybko zabrać pociechę do dentysty.

Jak cofnąć próchnicę u dzieci?

Cofnięcie próchnicy u dziecka polega na zabiegu fluoryzacji. Mowa tutaj tylko o wczesnym stadium tego schorzenia. Wtedy proces zabiegu odbywa się poprzez nałożenie specjalnego preparatu chroniącego szkliwo przed szkodliwymi bakteriami. Celem jest wspomożenie procesu odbudowy szkliwa oraz poprawienie kondycji uzębienia. Natomiast cofnięcie zaawansowanej próchnicy u maluszka polega na dobraniu indywidualnej metody leczenia. Najczęściej stomatolog usuwa chore tkanki i zastępuje je plombą. Nierzadko stosowany jest zabieg impregnacji zębów. Mowa tutaj o nasączeniu zmienionych chorobowo mleczaków w roztworze azotanu srebra.

Bardzo problematyczna dla małych dzieci jest próchnica okrężna. Umiejscawia się ona przeważnie wokół szyjek zębów mlecznych, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem. Przeważnie taki proces zaczyna się na powierzchni wargowej. Nieleczony doprowadza do tego, że zainfekowane są powierzchnie styczne oraz podniebne. Początki próchnicy u rocznego dziecka mogą powodować ból u małego pacjenta. Nieleczenie takiego schorzenia prowadzi do zmian zapalnych, a nawet do martwicy miazgi zębów. Niestety konsekwencją tego może być utrata zębów mlecznych, co powoduje potem wady zgryzu wymagające specjalistycznego leczenia ortodontycznego.