Kategorie

Search
Pierwsze objawy paradontozy

Pierwsze objawy paradontozy

Paradontoza to poważny problem. Dentyści potwierdzają, że pacjenci często zwracają się do nich zbyt późno, gdy problem jest już bardzo zaawansowany. Tymczasem wczesne rozpoznanie choroby pozwala na uniknięcie najgorszych skutków.

Jak zaczyna się paradontoza?

Czy pacjent może przegapić pierwsze objawy paradontozy? Tak. Jeśli pojawia się tylko jeden objaw, pacjent może go zbagatelizować. Czasami ludzie zapominają wspomnieć o tych symptomach podczas kontrolnych wizyt. Początki paradontozy to idealny moment, aby wraz ze swoim dentystą opracować plan działania, który zapobiegnie rozwojowi choroby. Na początkowym etapie można jeszcze wiele zrobić, zastosować specjalne pasty. Kiedy choroba stanie się bardziej zaawansowana, trzeba wdrożyć też bardziej zaawansowane leczenie, która jest bardzo kosztowne, a nierzadko również bolesne.

Jak dlugo rozwija się paradontoza?

Trudno jednoznacznie wskazać, jak długo rozwija się paradontoza. Na pewno nie jest to szybki proces i pacjent będzie miał wystarczająco dużo czasu, żeby zareagować. Na pewno pacjent powinien być zaniepokojony, kiedy zauważy stan zapalny dziąseł. Paradontoza powoduje również mikrouszkodzenia na zębach. Na pewno bardziej narażeni na paradontozę są ci pacjenci, którzy mają kamień nazębny. Dlatego też należy systematycznie wykonywać zabiegi oczyszczające w gabinecie stomatologicznym, a na codzień poważnie podchodzić do kwestii higieny jamy ustnej. Trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej używać szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, która bardzo dokładnie czyści przestrzenie między zębami i powierzchni przy dziąsłach, co zapobiega pojawieniu się paradontozy. Paradontoza może się rozwijać, a pacjent przez wiele miesięcy może nie odczuwać żadnych objawów. Bardzo ważne jest uczęszczanie do stomatologa na kontrole, nawet jeżeli pacjentowi wydaje się, że nic niepokojącego się nie dzieje.

Objawy paradontozy

Pierwsze objawy paradontozy to na przykład nieświeży oddech. Powodów nieświeżego oddechu może być bardzo wiele i pacjenci nie rzadko w ogóle nie łączą tego z chorobą zębów i jamy ustnej. Brzydki oddech może też wiązać się z chorobami żołądka. Jeśli dziąsła są tkliwe i opuchnięte, zaczynają krwawić przy myciu zębów, jest to dość niepokojący objaw, który należy skonsultować ze stomatologiem. Zęby przy paradontozie stają się nadwrażliwe na pokarmy zimne, gorące, kwaśne. Jeśli takiej nadwrażliwości do tej pory nie było, pacjent powinien zainteresować się przyczyną, dlaczego teraz ona się pojawiła. Bardzo złym objawem są odsłonięte szyjki zębowe, które mogą powodować także chwianie się zębów. Jest to już dość zaawansowany etap choroby. Należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty. Pierwsze objawy paradontozy nie są dokuczliwe, lecz nie wolno ich lekceważyć. Udawanie, że nic niepokojącego się nie dzieje, doprowadzi w końcu do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. W najgorszym przypadku zęby mogą nawet wypaść. Trzeba też pamiętać o tym, że chore zęby mają ogromny wpływ na cały organizm, między innymi na układ naczyniowy i sercowy.