Kategorie

Search
Kiedy wyrastaja zeby u dzieci?

Kiedy wyrastaja zeby u dzieci?

Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby? Jest to sprawa niezwykle indywidualna. Oczywiście podręczniki dotyczące okresu noworodkowego i niemowlęcego wyznaczają pewne ramy. Wszelkie odstępstwa od tych ram powinny być konsultowane z pediatrą.

Jak wyglądają dziąsła przed wyjściem zęba?

Czy rodzic może zorientować się, że już za chwilę zacznie się ząbkowanie, że już za chwilę pojawiają się pierwsze ząbki? Tak. Są pewne symptomy, których nie da się przegapić. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na wygląd dziąseł. Bezpośrednio przed ząbkowaniem mogą one być nieco spuchnięte, zaczerwienione. Nie jest to powód do wizyty u lekarza, to normalny etap w życiu małego dziecka. Oczywiście jeżeli rodzic jest zaniepokojony nieustannym płaczem dziecka przy ząbkowaniu, konsultacja z pediatrą jest jak najbardziej wskazana. Być może lekarz wskaże, jakiego żelu można używać i w jakich dawkach, aby ulżyć dziecku w cierpieniu. Medycyna naturalna proponuje bursztyn, korale z bursztynu, które dziecko trzyma w okolicy buzi i dzięki temu ból związany z ząbkowaniem jest o wiele mniejszy.

Kiedy wyrastaja zeby u dzieci?

Zaczerwienione, spuchnięte dziąsło oraz nadmierne wydzielanie śliny to klasyczne objawy ząbkowania. Dziecko, które ślini się i płacze to dziecko, któremu wychodzą właśnie pierwsze zęby. W jakim wieku ma to miejsce? Zazwyczaj pierwszy ząbek pojawia się po szóstym miesiącu życia. Czasami jednak zdarza się, że pierwszy ząbek wychodzi już u dziecka dwumiesięcznego, dlatego rodzice muszą być niezwykle czujni i reagować na pierwsze objawy ząbkowania. Lekarz pediatra dysponuje różnego rodzaju planszami oraz ulotkami, aby wyjaśnić rodzicom, jak będzie przebiegało ząbkowanie, w jakiej kolejności zęby będą wychodzić. Takie informacje można znaleźć także w książkach dotyczących rozwoju małych dzieci oraz w Internecie. Nie należy zbytnio się tym martwić, ponieważ ten proces jest absolutnie naturalny i dotyczy każdego malucha.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować – objawy

Nawet jeśli rodzic wie, kiedy wyrastaja zeby u dzieci, proces ten może być dość stresujący. Zwykle w tym okresie dziecko denerwuje się, płacze, krzyczy. Jeśli maluch chodzi do żłobka, jest to niezwykle ciężka sytuacja dla rodziców, ponieważ muszą oni zostawić swoje dziecko z obcymi osobami. Kiedy dziecko cierpi, jest to podwójnie trudne. Jeśli dziecko zostaje w domu z mamą, zazwyczaj domaga się cały czas obecności rodzica i picia mleka z piersi. To trudny moment w życiu matki i dziecka. Objawy są bardzo dotkliwe dla obu stron. Czasem w jamie ustnej dziecka pojawiają się różnego rodzaju patologie, pierwsza próchnica. Dlatego też koniecznie trzeba wybrać się z dzieckiem do stomatologa, aby skontrolować, czy cały proces wyrzynania się zębów przebiega prawidłowo. Czas, kiedy wyrastaja zeby u dzieci, w końcu przeminie. Niezwykle wskazany jest spokój u rodziców, aby mogli oni przekazać ten spokój swojemu dziecku. Warto zrezygnować z podawania słodyczy i słodkich napojów, a zamiast tego dziecko powinno pić tylko wodę. Wtedy troska o zdrowie zębów będzie na wysokim poziomie.