Kategorie

Search
Bolące szyjki zębowe

Bolące szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe to problem, który dotyka wielu pacjentów w Polsce. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bolące szyjki zębowe to niezwykle problematyczne schorzenie.

Jak bolą odsłonięte szyjki zębowe?

Bolące szyjki zębowe są bardzo problematyczne, warto wiedzieć, w jakich okolicznościach pacjenci są narażeni na odczuwanie bólu. Pacjenci często pytają się swoich dentystów, jakie są przyczyny powstawania takiego bólu. Recesja tkanki sprawia, że pojawiają się tzw. ubytki klinowe w miejscu połączenia szkliwa, cementu korzeniowego oraz zębiny. Ząb taki jest bardzo wrażliwy, co sprawia ból.

Warto zaznaczyć, że szyjki zębowe odsłaniają się w przypadku niewłaściwego szczotkowania oraz wtedy gdy pacjent notorycznie zgrzyta zębami lub je zaciska. Ból ten jest coraz silniejszy, zwłaszcza wtedy gdy dochodzi do recesji, a szyjki narażone są na szkodliwe czynniki. Pacjent może odczuć ból w trakcie picia zimnych lub też gorących napojów. Dotyczy to również gorącego lub zimnego jedzenia. Szczotkowanie zębów może sprawić ból tak samo, jak oddychanie przez usta zimnych powietrzem. Odsłonięte szyjki zębowe narażone są na powstawanie próchnicy.

Bolą odsłonięte szyjki zębowe – co robić?

Pacjent ma ogromny wpływ na leczenie swoich szyjek zębowych, ponieważ może on kontrolować stan recesji. Warto wybrać się do swojego lekarza stomatologa po to, by regularnie stawiać się na wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Specjalista zajmujący się chorobami dziąseł i szyjek zębowych to periodontolog. Ważne jest to, aby obejrzał on uzębienie i ocenił stan jamy ustnej pod kątem wszelkich problemów.

Ważne jest również zachowanie pewnych standardów dotyczących higieny jamy ustnej, ponieważ taka terapia zapalenia szyjek prowadzona w domu ma pozytywny wpływ na odbudowę zniszczonych tkanek. Zaawansowane stadium zapalenia przyzębia musi być leczone w gabinecie stomatologicznym, jednakże pacjent może poprawić swój stan, szczotkując odpowiednio zęby(pionowo-rotacyjnie)

Odsłonięte szyjki zębowe – domowe sposób

Bolące szyjki zębowe należy leczyć stomatologicznie, jednakże w domu można podjąć pewne kroki, które przyczynią się do poprawy stanu uzębienia. Zaleca się wymianę szczoteczki na taką z miękkim włosiem. Bardzo ważne jest też odpowiednie odżywianie, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji witaminy D oraz C. Składniki odżywcze zawarte w zdrowym pokarmie mają pozytywny wpływ na wygląd dziąseł.
Ważna jest również temperatura spożywanych posiłków, nie mogą być one zbyt zimne albo za gorące.

Unikanie kwaśnych, słodkich oraz gazowanych napojów również przyczyni się do polepszenia stanu dziąseł i szyjek zębowych. Palenie papierosów i branie narkotyków przyczynia się do odsłaniania szyjek zębowych. Unikanie niezdrowych nawyków oraz używek przyczyni się do tego, że szyjki zębowe nie będą bolały. Jeśli chodzi o leczenie odsłoniętych szyjek zębowych w domowych warunkach, to nie ma skutecznej metody leczenia. W domu można jedynie zadbać o odpowiednią profilaktykę, dzięki której uniknie się kosztownego leczenia.