Kategorie

Search
Nadwrażliwość zębów po leczeniu

Nadwrażliwość zębów po leczeniu

Wizyta u dentysty, dzięki zastosowaniu skutecznego znieczulenia miejscowego, jest obecnie praktycznie bezbolesna. Trudniejsze do zniesienia są jednakże dolegliwości po ustąpieniu działania środka znieczulającego. Bardzo dużo pacjentów po wizycie u dentysty skarży się na nadwrażliwość leczonego zęba, która pomimo leków przeciwbólowych nie ustaje. Wiele osób zastanawia się, dlaczego pojawia się nadwrażliwość zębów po leczeniu. Powodów może być kilka.

Czy ząb po leczeniu może być nadwrażliwy?

Warto wiedzieć o tym, że z reguły lekki ból zęba po leczeniu z założeniem wypełnienia jest zupełnie naturalny i powinien ustąpić w parę dni. Tego typu bóle trzeba klasyfikować jako nadwrażliwość zębową, która wynika głównie z mikroskopijnych urazów miazgi zębowej w czasie leczenia bądź spowodowanych usuniętymi zmianami próchnicowymi. Jak się okazuje, już samo działanie w obrębie zęba, razem z borowaniem jest dość inwazyjne. Jeżeli nerwy w obrębie leczonego miejsca odzyskują czucie, wrażenie bólu oraz wrażliwości jest spodziewane. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że coraz więcej ludzi narzeka na nadwrażliwość zębów po leczeniu.

Należy wiedzieć, że działania dentysty w obrębie zęba podrażniają ubytek oraz tkankę wokół niego, powodując przez to ból maskowany przez działające znieczulenie. Co istotne, ranki te nawet po zastosowaniu szczelnego wypełnienia muszą zostać zaleczone, co najczęściej trwa parę dni. Warto wiedzieć o tym, że najtrudniejsza do zniesienia jest przy tym nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, w tym bardzo często na gorące oraz zimne napoje, a także potrawy. Przyczyną dyskomfortu są bardzo często otwarte kanaliki zębinowe, które nadają się do leczenia endodontycznego. Prowadzą one bezpośrednio do miazgi zębowej. Oprócz skrajnych temperatur drażniące są często słodycze, a także przepływ powietrza w czasie oddychania przez usta. W obecnych czasach sporym problemem jest nadwrażliwość zębów po leczeniu dentystycznym. Istnieją jednak na to sprawdzone sposoby. Warto przede wszystkim udać się do renomowanego gabinetu dentystycznego.

Jak długo trwa nadwrażliwość pozabiegowa?

Trzeba zaznaczyć, że odczuwana po leczeniu nadwrażliwość zębów powinna ustąpić w ciągu paru dni od wizyty i z każdym dniem stawać się coraz mniej zauważalna, o czym warto pamiętać. W przypadku, gdy plombowanie zostało wykonane prawidłowo, a powodem nadwrażliwości jest tylko podrażnienie tkanek, zdecydowanie nie jest wymagana ponowna kontrolna wizyta u stomatologa. Sporo osób zastanawia się jednak, co robić, kiedy objawy nie ustępują. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to. Na samym początku najlepiej będzie zakupić leki przeciwbólowe, gdyż zależnie od skali leczenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, nadwrażliwość z powodu podrażnienia może trwać nawet do 10 dni. Okazuje się, że ząb wyleczony nie powinien boleć dłużej.

Przedłużone odczuwanie bólu oraz dyskomfortu w czasie jedzenia bądź zagryzania może być efektem nieodpowiednio wykonanego wypełnienia. Dlatego zawsze warto stawiać na renomowane kliniki stomatologiczne, gdyż jakość przeprowadzanych zabiegów zawsze powinna być na pierwszym miejscu. W Polsce istnieje wiele uznanych gabinetów dentystycznych. Nadwrażliwość zębów po leczeniu to często pojawiający się problem. Przyczyną takiego stanu może być zbyt wysoko założone wypełnienie. W przypadku, gdy jego powierzchnia wystaje ponad inne zęby, cała siła w czasie gryzienia będzie skupiała się głównie na wyleczonym zębie. Należy wiedzieć o tym, że równie często nadwrażliwość pojawia się z powodu uszkodzenia dziąsła, możliwego wtedy, kiedy wykonanie wypełnienia wymaga pracy bardzo blisko dziąseł.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nadwrażliwość dziąsła powinna ustąpić samoistnie, natomiast w przypadku zbyt wysokiego wypełnienia wymagana jest zdecydowanie jego korekcja u dentysty. Okazuje się, że ból po założeniu wypełnienia może pojawić się od razu lub dopiero po długim czasie. We wszystkich tych przypadkach najlepiej będzie rozważyć wizytę u dentysty, zwłaszcza wtedy, gdy ból nie jest typową nadwrażliwością, a ponadto utrzymuje się dłużej. Warto zauważyć, że przyczyny dyskomfortu mogą być wszelakie, lecz dentysta powinien być w stanie dokładnie ocenić to, z czym związane są wszelkie odczuwane przez pacjenta dolegliwości bólowe.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Często pacjenci narzekają na nadwrażliwość zębów po leczeniu. Odczuwając ją po plombowaniu, nie trzeba od razu panikować. Najlepiej będzie unikać drażniących bodźców oraz zadbać o perfekcyjną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe zagojenie się drobnych ranek oraz uśmierzenie odczuwalnego bólu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie w tym okresie pasty na nadwrażliwość zębów oraz szczotkować je po każdym posiłku. Eksperci zalecają unikać słodyczy oraz skrajnie gorących posiłków. Nie można też pić mocno schłodzonych napojów. Istotne jest prawidłowo założone wypełnienie. Zagwarantuje one stuprocentową satysfakcję oraz możliwość swobodnego przeżuwania zaleczonym zębem.