Kategorie

Search
Zapalenie okostnej zęba objawy

Zapalenie okostnej zęba objawy

Zapalenie okostnej zęba to powszechne schorzenie, które powoduje wiele dolegliwości bólowych. Do takiego stanu dochodzi wtedy, kiedy pojawia się stan zapalny błony otaczającej kości. W takim przypadku wymagana jest niezwłoczna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Zapalenie okostnej zęba dotyczy zewnętrznej warstwy kości i pojawia się nagle. Najczęściej przybiera na sile, z tego powodu trzeba niezwłocznie poddać się specjalistycznemu leczeniu dentystycznemu. Coraz więcej osób cierpi na zapalenie okostnej zęba objawy takiego stanu mogą być różne.

Zapalenie okostnej zęba objawy

Ludzie często cierpią na zapalenie okostnej zęba objawy takiego schorzenia są problematyczne. Najczęściej związane są z silnym bólem. Warto wiedzieć, że okostna w ludzkim organizmie pełno bardzo dużo istotnych funkcji, z tego powodu jej zapalenia nigdy nie mogą być lekceważone. Okazuje się, że zadaniem okostnej jest ochrona kości oraz pomoc ich regeneracji. Co więcej, odpowiada za prawidłowy przyrost kości oraz odżywienie. Podstawowym objawem zapalenie okostnej zęba jest silny ból kości promieniujący w obrębie miejsca ból. Dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i szybko narastają, co jest bardzo problematyczne dla chorej osoby. Pacjenci coraz częściej skarżą się na zapalenie okostnej zęba objawy takiego stanu to m.in. obrzęki oraz zaczerwienienia skóry. Jeżeli taki problem dotyczy tylko jednego zęba, objawem najczęściej jest silny ból.

Powoduje on problemy z piciem, jedzeniem, a nawet z mówieniem, dlatego należy niezwłocznie udać się do kliniki dentystycznej celem kompleksowego leczenia. Warto nieco powiedzieć o przyczynach takiego stanu. Zapalenie okostnej zęba uzależnione jest od tego, z którym typem schorzenia pacjent ma do czynienia. Co istotne, do przyczyn ostrego zapalenia można zaliczyć przede wszystkim drobnoustroje chorobotwórcze przedostające się do kości z innych stanów zapalnych. Do tego dolicza się też różnego typu urazy kości. Warto zauważyć, że w przypadku przewlekłego zapalenia okostnej przyczyną jest najczęściej promieniowanie jonizujące. Powodem przewlekłego zapalenia tego miejsca w ciele człowieka jest też nieprawidłowe rozrastanie się kości oraz skóry.

Mowa tutaj o oesteoartropatii przerostowej. Takie schorzenie dotyczy też piszczeli, stóp, kości przedramienia, a także nadgarstków. Warto zauważyć, że ostatni typ zapalenia okostnej dotyczy przede wszystkim uzębienia. Wtedy przyczyn takiego stanu może być parę. Warto wymienić nieleczoną próchnicę, nieusunięty kawałek korzenia zębowego, a ponadto martwą miazgę zębową. Nie można też zapomnieć o nieprawidłowym przeprowadzeniu leczenia endodontycznego.

Jak leczyć zapalenie okostnej zęba?

Wiele osób zastanawia się, jak przebiega zapalenie okostnej zęba. Okazuje się, że zależne jest od przyczyny, rodzaju oraz lokalizacji schorzenia. Stosowane są różne terapie. Jeżeli mowa o ostrym, nieswoistym zapaleniu kości powstającym w wyniku infekcji bakteryjnej, leczenie rozpoczyna się od podawania antybiotyków. Żeby nie dopuścić do przejścia stanu ostrego w przewlekły, lekarstwo trzeba podać jak najszybciej po uzyskaniu prawidłowej diagnozy. Tego typu działanie ma na celu zapobiegnięcie postępującej destrukcji kości, co jest bardzo problematycznym stanem. Warto zaznaczyć, że antybiotyk stosowany jest przeważnie między 15. a 22. dniem leczenia.

Jeśli mowa natomiast o zaawansowanym ostrym zapaleniu okostnej oraz kości, często wymagane jest wdrożenie terapii miejscowej. Jak się okazuje, zbierająca się pod okostną ropa jest bardzo szkodliwa i trzeba ją niezwłocznie usunąć, stosując drenaż. Dzięki temu można uzyskać materiał, który wysyłany jest do badania mikrobiologicznego. Celem takiego działania jest dobranie najskuteczniejszej terapii antybiotykowej w walce z danymi drobnoustrojami. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie modyfikowanie leczenia oraz minimalizacja narażenia na ewentualnie działanie niepożądane antybiotyków. Wielu pacjentów z całego świata skarży się na zapalenie okostnej zęba objawy to przede wszystkim silny ból. Należy wiedzieć o tym, że leczenie przewlekłego zapalenia okostnej zależne jest od przyczyny.

W przypadku, gdy powstało jako efekt zejściowy nieswoistego zapalenia ostrego, terapia powinna polegać na połączeniu przyjmowania przez pacjenta antybiotyków razem z przeprowadzeniem zabiegu ekstrakcji ognisk toczącej się patologii. Do tego dolicza się też bardzo istotny drenaż.

Czy zapalenie okostnej jest niebezpieczne?

Trzeba wiedzieć o tym, że zapalenie okostnej zęba jest bardzo niebezpieczne dla pacjenta. Okostna znajduje się na kościach żuchwy oraz szczęki, a jej stan zapalny w wielu przypadkach powoduje mocny i nagły ból. Obejmuje on nie tylko jamę ustną pacjenta, ale też zatoki, szyję i głowę. Każdy powinien wiedzieć o tym, że zapalenie okostnej zęba może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Okazuje się, że ignorowanie i nieleczone zapalenie okostnej zęba w wielu przypadkach doprowadza do powstania ropnia zęba, a niekiedy nawet ropni mózgu bądź oczodołów. Trzeba też pamiętać o niebezpiecznej sepsie.