Kategorie

Search
Co stosować na afty?

Co stosować na afty?

Uciążliwy ból w czasie mówienia, czy jedzenia. Ogromny dyskomfort i dokuczliwe uczucie podrażnienia w jamie ustnej? Zmiany na języku, dziąsłach lub wewnętrznej stronie policzka? To mogą być afty. Pojawiają się u osób w każdym wieku, często nawracają, obniżając komfort życia, dlatego koniecznie należy z nimi walczyć.

Afta – co to za choroba?

Atfa, czyli owrzodzenie aftowe jest częstym schorzeniem, dotykającym aż 20% populacji, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Afty są zmianami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej w postaci małych, choć bardzo bolesnych nadżerek lub otwartych owrzodzeń. Aftom towarzyszy powstanie miejscowego stanu zapalnego, a e niektórych przypadkach nawet powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty mogą pojawiać się pojedynczo, jako jedna nadżerka na podniebieniu czy języku, bądź w grupie. Poza wspomnianym już językiem i podniebieniem może pojawiać się na wewnętrznej stronie policzka lub na dziąsłach. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafią w bardzo znaczący sposób utrudniać funkcjonowanie i wykonywanie codziennych, rutynowych czynności. Ból, który towarzyszy aftowemu zapaleniu jamy ustnej utrudnia jedzenie oraz picie czy szczotkowanie zębów. Te dokuczliwe zmiany mogą mieć bardzo wiele przyczyn od zaburzeń hormonalnych, przez niedobory witamin i minerałów, głównie żelaza i witamin z grupy B, nieodpowiednią higienę jamy ustnej, stres, różnego rodzaju alergie, stosowanie silnych antybiotyków po źle dobraną protezę czy uszkodzenie śluzówki na przykład w gabinecie stomatologicznym.

Ważne jest, by skutecznie sobie z nimi radzić i wiedzieć, co stosować na afty, by polepszyć sobie komfort życia.

Objawy afty

Objawy aft są dość charakterystyczne. Często pierwszym niepokojącym symptomem jest ból w obrębie jamy ustnej, pojawiający się w czasie picia bądź jedzenia. Kolejnym objawem jest sam wygląd jamy ustnej. Afty są widoczne jako ubytki błony śluzowej o niewielkim rozmiarze osiągającym od 0,5 milimetra do 3 centymetrów średnicy. Pokrywa je biały bądź żółty nalot. Są okrągłe bądź owalne i otoczone rumieniowatą, zapalną obwódką.

Metody leczenia aft

Borykanie się z aftami jest bardzo kłopotliwe i, mimo że spora ich część samoistnie się wchłania, to zdecydowanie warto pomóc sobie w tym procesie. Co stosować na afty? Metody leczenia aft można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są domowe sposoby radzenia sobie z tym uciążliwym schorzeniem. Pomocną metodą jest odkażenie miejsca chorobowego. Można użyć do tego celu domowej mikstury stworzonej z połączenia sody oczyszczonej i wody bądź wody utlenionej. Skuteczne w walce z aftami będą również płukanki z wody oraz soli, oraz napary z ziół: szałwii, rumianku czy liści malin. Drugim sposobem jest skorzystanie z leków dostępnych w aptece bez recepty, które posiadają silnie skoncentrowane, chociaż w pełni bezpieczne, składniki, które pozwolą na skrócenie czasu potrzebnego do usunięcia niechcianych aft.

Ostatnim sposobem jest konsultacja lekarska i uzyskanie odpowiedzi na pytanie, co stosować na afty, od specjalisty, który z pewnością odpowiednio oceni rozmiar i zaawansowanie zmian i dobierze odpowiednie leczenie.