Kategorie

Search
Sedacja wziewna w stomatologii

Sedacja wziewna w stomatologii

Według najnowszych danych statystycznych nawet 40% Polaków obawia się wizyty u dentysty. Swój strach argumentują głównie obawą przed bólem i dyskomfortem związanym z leczeniem zębów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że współczesna stomatologia dokłada wszelkich starań, aby wizyty były możliwie bezbolesne i odbywały się w przyjemnej atmosferze. Jednym z rozwiązań proponowanych pacjentom z dentofobią jest sedacja wziewna w stomatologii.

Na czym polega sedacja wziewna i czy jest ona bezpieczna?

Sedacja wziewna w stomatologii opiera się na podaniu przez maseczkę mieszanki tlenu z podtlenkiem azotu (N2O) zwanej powszechnie gazem rozweselającym. Wprowadza ona pacjenta w stan rozluźnienia, który sprawia, że bodźce bólowe są mniej odczuwalne. Dzięki kojącemu działaniu tej substancji osoba traci poczucie czasu, co jest szczególnie ważne w przypadku długich i skomplikowanych zabiegów stomatologicznych.

Warto podkreślić, że podczas sedacji wziewnej pacjent nie traci świadomości, a zmniejsza się jedynie aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Kontakt wzrokowy oraz werbalny może być nieco opóźniony, ale nie powinien być utrudniony. Sedacja wziewna przy użyciu gazu rozweselającego jest powszechnie stosowana i uważana jest za metodę w pełni bezpieczną dla pacjentów. Również dzieci powyżej 3 roku życia mogą zostać poddane działaniu tej mieszanki w gabinecie dentystycznym bez obawy o ich zdrowie lub życie. Warto jednak podkreślić, że istnieją pewne przeciwskazania do stosowania sedacji. Należą do nich:

  • ciąża,
  • choroby psychiczne,
  • porfiria,
  • stwardnienie rozsiane,
  • alkoholizm lub uzależnienie od narkotyków,
  • problemy z oddychaniem,
  • oraz utrudniona współpraca z pacjentem.

Sedacja wziewna nie prowadzi do poważnych powikłań. Niektórzy pacjenci mogą skarżyć się jedynie na delikatne zawroty głowy i zaburzenia równowagi krótko po zakończeniu zabiegu. Warto podkreślić, że w przypadku spożycia posiłku przed sedacją istnieje ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Jeśli jednak pacjent nie jadł 2-3 godziny przed wizytą u stomatologa, nie powinny wystąpić żadne nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego.

Ile trwa sedacja wziewna?

Sedacja wziewna w stomatologii nie jest zabiegiem długotrwałym. Niemal od razu po założeniu maseczki z mieszanką tlenu i podtlenku azotu pacjent odczuwa pierwsze działanie gazu. Uczucie lęku zmniejsza się, osobę ogarnia przyjemne odprężenie, a w skrajnych przypadkach nawet euforia. Dzięki temu uczucie bólu jest zminimalizowane, a przeprowadzenie wymaganego zabiegu staje się łatwiejsze dla stomatologa. Podczas sedacji u dzieci mogą pojawić się nawet drobne halucynacje. Dlatego też najmłodsi często nie pamiętają czasu ani przebiegu wizyty. Ekspozycja na gaz rozweselający może trwać tak długo, jak wymaga tego leczenie pacjenta, zwykle około kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po jego zakończeniu pacjent zostaje poddany natlenieniu przez ok. 3 do 5 minut. Po tym czasie większość nadtlenku azotu jest wydalona z płuc pacjenta, który niemal od razu odzyskuje pełną świadomość. Już po kilkudziesięciu minutach po zakończeniu sedacji wziewnej może on prowadzić auto i rozpocząć dowolną aktywność fizyczną. W przypadku braku przeciwwskazań zabieg można powtarzać dowolną ilość razy, o ile podaniu gazu rozweselającego przyświeca dobro i komfort pacjenta podczas długiego i bolesnego leczenia stomatologicznego.

Ile kosztuje sedacja wziewna?

Koszt sedacji wziewnej waha się w zależności od gabinetu oraz długości przeprowadzanego zabiegu. Ceny zaczynają się od ok. 150 zł za krótki okres sedacji do nawet 600 zł w sytuacjach, gdy leczenie stomatologiczne zaplanowane jest na kilka godzin. Decydując się na wizytę w renomowanej klinice dentystycznej, pacjenci mają pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony z należytą starannością przy wykorzystaniu najnowszych mieszanek, które spełniają normy europejskich i światowych certyfikatów. Przed wizytą należy jednak upewnić się czy dany gabinet wykonuje sedację wziewną. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania oraz stresu podczas leczenia, co ma szczególne znaczenie dla dzieci oraz dorosłych pacjentów z dentofobią. Pozyskanie takiej informacji pozwoli również na odpowiednie przygotowanie się do tego znieczulenia, czyli powstrzymanie się od przyjmowania pokarmów przez minimum 2-3 godziny przed zabiegiem. Warto podkreślić, że sedacja wziewna w stomatologii nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia nawet dla najmłodszych pacjentów.

Sedacja wziewna w stomatologii to szansa dla tysięcy dzieci i dorosłych na bezstresowe leczenie stomatologiczne. Bezpieczeństwo oraz natychmiastowy czas działania tego rodzaju znieczulenia sprawia, że coraz częściej stosowane jest ono w gabinetach dentystycznych ku zadowoleniu przerażonych pacjentów. Korzystanie z sedacji wziewnej może okazać się doskonałą terapią dla osób odczuwających lęk przed stomatologiem. Po kilku wizytach z jej wykorzystaniem pacjenci odzyskują zaufanie do swoich dentystów, przez co częściej umawiają się na wizyty kontrolne. Dzięki temu ryzyko bolesnego i skomplikowanego leczenia jest zminimalizowane.