Kategorie

Search
Pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia

Narodziny dziecka to wyjątkowy czas w życiu rodziców. Maluch pojawia się na świecie, a rodzina dba o niego. Bardzo istotna jest pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia. Istnieją sprawdzone metody pielęgnacyjne, które pomogą w zadbaniu o zdrowie dziecka. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia.

Higiena jamy ustnej u niemowląt

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia powinna rozpocząć się, zanim w buzi maluszka pojawi się pierwsze uzębienie, a nawet jeszcze wcześniej. Okazuje się, że na zdrowie zębów dziecka wpływ mają także nawyki żywieniowe mamy przez cały okres ciąży. Z tego powodu specjaliści zachęcają rodziców do zadawania pytań, zbierania informacji na temat pielęgnacji jamy ustnej najmłodszych pociech, ponieważ od pierwszego dnia życia dziecka zaczyna się dbanie o zdrowy uśmiech pociechy. Trzeba pamiętać o tym, że pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia powinna rozpocząć się już od pierwszego dnia życia, najlepiej już po pierwszym karmieniu. Warto zaznaczyć, że dbanie o higienę noworodka obejmuje przemywanie jamy ustnej dziecka gazą nasączoną przegotowaną, przestudzoną wodą.

Gazik trzeba nawinąć na palec wskazujący bądź środkowy. Jama ustna noworodka jest niewielkim obszarem, dlatego przemywanie nie jest prostym zabiegiem. Należy jednak wiedzieć, że wraz z następnymi próbami rodzice nabiorą coraz większej sprawności. Niestety sporym problemem dla dziecka są pleśniawki. Wyglądają one jak resztki mleka, które przylgnęły do wewnętrznej strony policzków, do dziąseł bądź podniebienia. Dlatego w wielu przypadkach pediatra zwraca na nie uwagę w czasie badania kontrolnego. Okazuje się, że pleśniawki pojawiają się również na języku w postaci białego nalotu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że próba ich starcia najczęściej kończy się krwawienie, czego zdecydowanie trzeba unikać. Afty to malutkie, bolesne pęcherzyki, które otoczone są obwódką. Żeby zabezpieczyć przed nimi niemowlę, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.

Warto wiedzieć, że przyczyną powstawania pleśniawek to głównie złe warunki higieniczne, antybiotykoterapia, a także zakażenie podczas karmienia piersią. Pociecha zaraża się drożdżakami przykładowo poprzez ssanie zainfekowanej piersi mamy bądź przez oblizany przez rodzica smoczek. Niekiedy drożdżaki pojawiają się przez leczenie antybiotykiem wskutek obniżenia odporności. Pomimo że sama infekcja nie jest niebezpieczna, to sprawia niemowlęciu ból i utrudnia spożycie pokarmów. Jednakże niezauważona w porę, może się niebezpiecznie powiększyć i przyjąć postać białego nalotu na języku, który niestety utrudnia ssanie piersi, a ponadto rozprzestrzenia się na gardło, krtań, a także tchawicę.

Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej niemowlęcia?

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia jest bardzo istotna. Pociecha bardzo szybko rośnie i rozwija się, dlatego po upływie paru miesięcy zmieniają się również warunki w jamie ustnej. Trzeba wiedzieć o tym, że jej pielęgnacja obejmuje przemywanie bezzębnych wałów dziąsłowych. Jeżeli dziecko skończy 5 miesięcy życia, można postawić na delikatny masaż dziąseł. Tego typu masaż powinien pomóc przy trudnym dla pociechy procesie wyrzynania zębów. Okazuje się, że ząbkowanie zaczyna się około szóstego miesiąca życia, jako pierwsze powinny wyrosnąć dolne zęby sieczne, o czym warto pamiętać. Wspomniany wyżej masaż dziąseł można wykonywać szczoteczką silikonową dla niemowląt, którą należy założyć na palec rodzica bądź opiekuna. Nie można też zapomnieć o specjalnej, miękkiej szczoteczce do masażu dziąseł. Tego typu masaż poprawia ukrwienie dziąseł, a oprócz tego przyczynia się do prawidłowego rozwoju szczęk oraz oczyszczania jamy ustnej z resztek pokarmowych.

Szczoteczka do zębów dla niemowląt

Razem z pojawieniem się pierwszego zęba powinna pojawić się też pierwsza szczoteczka do zębów, a także pasta dla niemowląt. Można ją zakupić w praktycznie każdej aptece zlokalizowanej na terenie całego kraju. Szczoteczkę dla niemowląt najlepiej zakupić od renomowanego producenta, ponieważ jej jakość zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Warto zaznaczyć, że prawidłowa higiena jamy ustnej powinna obejmować nie tylko mycie zębów oraz bezzębnych części dziąseł, ale ponadto czyszczenie języku. Taki nawy warto wyrabiać już u najmłodszych dzieci. Niestety wielu rodziców o tym zapomina, co potem przynosi kłopotliwe konsekwencje. Jamę ustną trzeba czyścić po każdy posiłku, a najbardziej jest to wymagane przed spaniem dziecka.

Podczas snu zmienia się skład śliny, staje się ona lepka, gęsta, a ponadto nie oczyszcza już tak skutecznie zębów oraz jamy ustnej. Bardzo dobrze zwrócić uwagę na to, żeby dziecku nie podawać przed snem mleka, a zwłaszcza słodzonych napojów. Niestety w społeczeństwie dalej panuje przekonanie, że o mleczne zęby nie trzeba dbać, ponieważ i tak wypadają. Podobnie sprawa wygląda z dbaniem o higienę jamy ustnej noworodka. Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu języka oraz dziąseł małego dziecka. Dzięki temu zabezpieczy się je przed chorobami.