Kategorie

Search
Wady zgryzu u dzieci rodzaje

Wady zgryzu u dzieci – rodzaje

Jak wynika z przeprowadzanych regularnie badań wśród dzieci w wieku szkolnym, aż połowa z nich posiada większe lub mniejsze wady zgryzu. Co bardzo ważne, stanowią one przede wszystkim źródło brzydkiego wyglądu, lecz są także zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Nikogo więc nie powinno dziwić to, że rodzice dowiadując się od stomatologa, że ich dziecko ma wady zgryzu, próbują zdobyć nowe informacja z zakresu walki z nimi. Jakie są wady zgryzu u dzieci rodzaje i sposoby ich leczenia?

Czym jest wada zgryzu?

Wady zgryzu u dzieci rodzaje — od czego należy zacząć analizowanie najczęściej występujących przypadków nieprawidłowego zgryzu? W pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym takie wady tak w ogóle są. Jak się bowiem okazuje, naprawdę duże grono rodziców nie ma pojęcia, czym jest wada zębów i jak ją można sklasyfikować.

Jest to po prostu zaburzenie w budowie jamy ustnej. Zęby mogą nie tylko wyrastać zbyt blisko lub zbyt daleko od siebie, lecz mogą na siebie zachodzić czy też nie mieć ze sobą kontaktu. Wszystkie te popularne wady zostały fachowo sklasyfikowane i dzięki temu wyróżnić można popularne ich rodzaje.

Rodzaje wad zgryzu

Z jakiego powodu poznanie rodzajów wad zgryzu u dzieci jest tak istotne? Dzięki tej wiedzy możliwe będzie szybsze zainteresowanie się tematem i w miarę wcześnie udanie się do stomatologa po pomoc. Wiedzieć bowiem trzeba, że im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym krócej będzie ono trwało.
Wady zgryzu u dzieci rodzaje — jakie są najpopularniejsze? Nie da się ukryć, że bardzo popularny jest zgryz otwarty, czyli sytuacja, gdy przy zamkniętych łukach zębowych nie dochodzi do kontaktu zębów dolnych z górnymi.
Inną często występującą wadą jest zgryz głęboki, czyli nachodzenie na siebie siekaczy górnych na dolne. W takiej sytuacji ma się do czynienia z nieestetyczną zmianą kształtu twarzy, której dolna część ulega wyraźnemu skróceniu.
Bardzo nieestetyczną wadą zgryzu jest odmiana krzyżowa. W tym wypadku dochodzi do zachodzenia zębów dolnych na górne. Taka wada może pojawić się odcinkowo na łuku zębowym lub też na całej jego długości.

Korekta wad zgryz

Jak zatem widać wady zgryzu to naprawdę poważne zagrożenie. Przede wszystkim fatalnie się one prezentują, lecz oprócz tego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Wiedzieć bowiem trzeba, że nieprawidłowo ułożone zęby szybciej ulegają próchnicy, a także nadmiernie gromadzi się na nich kamień nazębny.
Wszystko to sprawia, że rodzice, dowiadując się o wadzie zębów u ich dziecka, starają się w miarę możliwości szybko ją usunąć. Na szczęście istnieje naprawdę bardzo skuteczna metoda walki z wadą zgryzu, która polega na zastosowaniu aparatu ortodontycznego. Jest to stały, noszony często przez wiele lat aparat, który jest tak ustawiony, aby oddziaływać niewielką siłą na zęby i powodować ich przemieszczanie się. Częste korekty ustawienia aparatu sprawiają, że zęby wracają na swoje miejsce w linii zębowej i już na stałe na niej pozostają. Jest to rozwiązanie długotrwałe, lecz bardzo skuteczne.