Kategorie

Search
Czy można usuwać ósemki w ciąży?

Czy można usuwać ósemki w ciąży?

Ekstrakcja ósemek to zabieg powszechnie wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Cechuje się one jednak dość dużym stopniem skomplikowania, dyskomfortem pacjenta oraz możliwością wystąpienia powikłań. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy można usuwać ósemki w ciąży.

Ekstrakcja ósemki – kiedy się zdecydować?

Jak wspomniano powyżej, ekstrakcja ósemki to zabieg niosący ze sobą ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości, komplikacji oraz niekorzystnych następstw. Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego, czy można usuwać ósemki w ciąży. Ósemki to trzecie zęby trzonowe, które nie zawsze pojawiają się u osoby dorosłej. Z uwagi na zmiany ewolucyjne związane między innymi ze zmianą sposobu odżywania się, doszło do zmiany w budowie twarzoczaszki. Z tego powodu u niektórych osób dorosłych nie dochodzi do wyrzynania się ósemek. U innych osób pojawiają się zwykle pomiędzy 16 a 25 rokiem życia. U kolejnych pacjentów dochodzi za zatrzymania ich wyrzynania, co wiąże się z trudnościami związanymi z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej czy niekorzystnym wpływem na położenie innych zębów u łuku. Konieczność ekstrakcji ósemek wynikać może zatem z rozwoju stanu zapalnego, nieprawidłowego położenia zębów czy ich wyrastania pod niewłaściwym kątem, a także z uwagi na stłoczenie zębów, nacisk wywierany na korzenie sąsiednich zębów trzonowych oraz pojawianie się ognisk próchnicy, bólów migrenowych, zgorzeli miazgi, torbieli korzeniowych i chorób o charakterze ogólnoustrojowym, w tym dotyczących serca czy stawów. Co ważne, ekstrakcja ósemek może być również konieczna w ramach działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie stanom zapalnym i innym przykrym dolegliwościom. Jak wspomniano powyżej, zabieg ekstrakcji ósemek jest skomplikowany i w skrajnych przypadkach może prowadzić do pojawienia się: szczękościsku, obrzęku i bólu policzka, a także krwawienia, gorączki, zapalenia kości czy nawet porażenia nerwu w okolicy zabiegowej.

Czy usuwanie ósemek boli?

Choć w powszechniej opinii ekstrakcja ósemek nierozerwalnie związana jest z silnymi dolegliwościami bólowymi, to w rzeczywistości nie musi tak być. Nowoczesna stomatologia oferuje bowiem znieczulenia, które w znacznym stopniu ograniczają dyskomfort pacjenta. Znieczulenie może mieć charakter miejscowy lub w sporadycznych przypadkach – ogólny. Stosowane podczas ekstrakcji środki w ograniczonym stopniu wpływają na dobrostan pacjenta, a po zakończonym zabiegu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe oraz antybiotyki, które mają na celu ograniczenie przykrych dolegliwości poekstrakcyjnych oraz ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Usuwanie ósemek w ciąży

Z uwagi na konieczność stosowania leków w trakcie i po wykonaniu ekstrakcji oraz możliwości wystąpienia komplikacji wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy można usuwać ósemki w ciąży. Ich obawy są jednak w wielu wypadkach nieuzasadnione, ponieważ w razie konieczności w ciąży nie tylko można, ale wręcz trzeba usuwać ósemki. Brak podjęcia odpowiednich działań może bowiem spowodować osłabienie organizmu, obniżenie jego odporności oraz poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i płodu. Jeżeli jednak jest to możliwe zaleca się by ekstrakcję przeprowadzić po zakończeniu pierwszego trymestru. Podanie znieczulenia przed zakończeniem 12. tygodnia ciąży może bowiem w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia płodu, a wyrwanie zęba – do krwotoku.