Kategorie

Search
Czy można wstawić jednego zęba?

Czy można wstawić jednego zęba?

Nawet jeśli dojdzie do utraty tylko pojedynczego zęba, to nadal powinno się jak najszybciej uzupełnić powstały ubytek. Ma to ogromne znaczenie ze względów estetycznych i zdrowotnych. Luki w uzębieniu nie wyglądają ładnie, ale na tym problemy się niestety nie kończą. Na pozostałe zęby zaczyna działać zbyt duża siła. Z czasem dochodzi do ich skrzywienia, rozchwiania. Wzrasta ryzyko wypadnięcia zębów. Na szczęście dostępne są rozmaite uzupełnienia protetyczne. Warto zastanowić się, czy można wstawić jednego zęba i jakie są dostępne konkretne opcje do wyboru.

Co możemy zrobić, gdy utraciliśmy ząb?

Dla osób zastanawiających się, czy można wstawić jednego zęba, jest dobra wiadomość. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu. Jest wiele opcji do wyboru, dzięki czemu dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Niestety nie zawsze można uratować ząb. Czasem pozostaje już tylko jego ekstrakcja. Zwykle stomatolog proponuje leczenie kanałowe, ale rozwiązanie to ma wiele wad. Zawsze mogą pozostać jakieś bakterie, które staną się źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Przy zbyt rozległym ubytku próchnicowym również nie ma co liczyć na leczenie zęba. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne. Po ich wszczepieniu można cieszyć się pięknym i wytrzymałym uzębieniem. Implanty wyglądają i zachowują się jak prawdziwe zęby. Można liczyć na ogromny komfort podczas mówienia i gryzienia. Implanty zrastają się z kością, co przekłada się na niezwykłą stabilność uzupełnienia protetycznego.
Implanty składają się ze śruby tytanowej, która pełni funkcję korzenia. Umieszcza się na niej koronę, która jest jedyną widoczną częścią. Służy jako zębina, dopasowuje się jej kolor do zabarwienia pozostałych zębów. Jeśli ktoś zastanawia się, czy można wstawić jednego zęba przy użyciu mostu, to uzyska odpowiedź twierdzącą. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko w przypadku uzupełniania kilku ubytków obok siebie. Istotne będzie to, aby zęby były zdrowe, bo ich korony posłużą jako filar podtrzymujący most. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż implant. Oczywiście nie można liczyć na wysoki komfort użytkowania, ale pozwala na skuteczne i relatywnie szybkie uzupełnienie powstałego ubytku. Najpierw trzeba poczekać do całkowitego wygojenia dziąsła i wyrostka po ekstrakcji zęba. Samo wykonanie mostu zajmuje co najmniej kilka dni. W zależności od tego, z jakiego materiału zostało wykonane uzupełnienie zębów mostem protetycznym, posłuży przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Na cenę mostu wpływa przede wszystkim jego wielkość i rodzaj.

Czy można wstawić jednego zęba?

Jeśli dojdzie do ekstrakcji pojedynczego zęba, to jako czasowe uzupełnienie może posłużyć materiał kompozytowy na włóknie. Jest to sposób na szybkie zakamuflowanie luki w jamie ustnej. Do odbudowy zęba sięga się po włókna szklane połączone z kompozytem. Materiał jest elastyczny, więc nie ma problemu z wymodelowaniem zęba. Można liczyć na to, że zostanie on idealnie dopasowany do wielkości i kształtu dziury powstałej na skutek ekstrakcji. Wszystko można zrobić podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Uzupełnienie z kompozytu na włóknie może być użytkowane do kilku miesięcy, zwykle nie dłużej niż przez pół roku. Jest to relatywnie tanie rozwiązanie, ale oczywiście nietrwałe. Inną opcją będzie zastąpienie brakującego zęba przy wykorzystaniu mini protezy. Jest to jeszcze tańsze niż most protetyczny. Trzeba liczyć się niestety z dyskomfortem, przyzwyczaić do użytkowania częściowej protezy akrylowej.

Czy można zrobić protezę jednego zęba?

Wiele osób interesuje, czy można wstawić jednego zęba przy użyciu protezy. Odpowiedź jest twierdząca. Oczywiście każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Dentysta oceni dokładnie stan jamy ustnej, wykona prześwietlenie. Doradzi pacjentowi najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. Najważniejsze będzie kierowanie się wskazaniami medycznymi, chociaż nie należy pomijać też kwestii finansowej. Na każdy może pozwolić sobie na wstawienie implantu zębowego ze względu na wysoki koszt. Jest to rozwiązanie wręcz idealne na chwilę obecną, ale już za pojedynczy implant płaci się kilka tysięcy złotych. Przy ograniczonym budżecie najczęściej można wręcz pomarzyć o jego wstawieniu.
Alternatywą dla implantu stomatologicznego będzie proteza. Występuje ona w wielu wariantach. Może zostać wykonana w miejscu wyrwania zęba. Świetnie sprawdza się także przy całkowitym bezzębiu. Dostępne są protezy stałe i ruchome. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście zalety i wady, dlatego warto mieć je na uwadze w celu podjęcia najlepszej decyzji. W przypadku protezy niezwykle istotna staje się właściwa higiena. Trzeba również liczyć się ze sporym dyskomfortem na początku. Konieczne stanie się nauczenie gryzienia i mówienia z protezą, co zajmuje nawet kilka miesięcy. Zaletą protezy jest to, że możliwe staje się jej założenie niemalże od razu po ekstrakcji zęba. Pamiętać trzeba także o tym, że musi być ona regularnie wymieniana. Zwykle wystarczy zrobić to raz na cztery lata.