Kategorie

Search
Drucik po aparacie stałym

Drucik po aparacie stałym

Leczenie ortodontyczne ma na celu skorygowanie wady zgryzu. Jeśli ktoś jest niezadowolony z wyglądu swojego uzębienia, ma z nim jakieś problemy, to warto pomyśleć o założeniu aparatu stomatologicznego. Leczenie trwa zwykle dwa lata, ale po jego zakończeniu trzeba pamiętać o retencji. Drucik po aparacie stałym ma na celu utrzymanie wyprostowanych zębów na właściwym miejscu. Bez tego niestety łatwo o ich ponowne skrzywienie, czyli powrócenie wady zgryzu. Jeśli ktoś chce tego uniknąć, to powinien ściśle stosować się do zaleceń ortodonty.

Co się nosi po aparacie stałym?

Niezbyt dobrą wiadomością będzie to, że po zdjęciu aparatu stałego nadal trzeba nosić kolejny, tym razem retencyjny. Staje się to jednak kluczowe, jeśli pacjent liczy na utrwalenie uzyskanych efektów. Niestety wada zgryzu może się cofnąć bez zastosowania aparatu retencyjnego. Na próżno liczyć na to, że po dwóch latach, bo tyle trwa zwykle leczenie ortodontyczne, uda się uzyskać idealne ustawienie. Jest to niewystarczające do trwałego przemieszczenia krzywych zębów. W tym celu sięga się po drucik po aparacie stałym. Do wyboru jest wiele rodzajów aparatów retencyjnych. Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania typu przejrzyste płytki termoformowalne. Jest to świetna alternatywa dla stałego aparatu retencyjnego. Płytki nakłada się na zęby w dowolnym momencie. Nie ma również problemów z ich zdjęciem, przykładowo na czas spożywania posiłku, czyszczenia zębów.

Jeśli komuś zależy na tym, aby retencja była dyskretna, to warto zdecydować się na bezbarwne płytki. Będą bardzo wygodne w stosowaniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że szyny są podatne na przebarwienia i pękanie. Czasem wyglądają bardzo nieestetycznie i trzeba je wymienić na nowe. Innym rozwiązaniem będą akrylowe płytki przypominające aparaty ruchome. Są najwygodniejsze, przeznaczone dla dzieci. Najczęściej wybór pada na stały aparat retencyjny. Drucik przykleja się do zębów, do ich wewnętrznej strony. Zaletą jest to, że nie rzuca się w oczy. Stabilizuje położenie zębów przez całą dobę. Niestety obecność drucika utrudnia higienę jamy ustnej. Trzeba również mieć na uwadze gromadzenie się większej ilości kamienia nazębnego.

Po jakim czasie można zdjąć drucik po aparacie stałym?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy drucik po aparacie stałym jest zbędny. Większość ortodontów uważa, że retencja staje się dożywotnia. Mają w tym wiele racji, bo niestety bez niej niemożliwe jest utrzymanie w 100% uzyskanych efektów leczenia ortodontycznego. Wynika to w dużej mierze z tego, że zęby mają tendencję do przemieszczania się. Trudno tego uniknąć, dlatego konieczna staje się retencja ortodontyczna. Zwykle trwa ona co najmniej połowę okresu noszenia stałego aparatu. U niektórych osób retencja musi być kontynuowana przez kilka lat po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może zająć to dekadę.

Jak widać, zdjęcie aparatu stałego nie sprawia, że od razu możliwe jest zapomnienie o podtrzymywaniu uzyskanych efektów. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, retencja może być nawet dożywotnia. Są badania naukowe, które wskazują na to, że pomimo kilkunastoletniego stosowania aparatów retencyjnych nadal istnieje duże ryzyko nawrotu wady zgryzu. Dzieje się tak, jeśli ktoś całkowicie zrezygnuje z retencji. Po kilku latach konieczne stanie się ponowne prostowanie zębów. Można jednak tego uniknąć, profilaktyka to oczywiście podstawa. Do wyboru są rozmaite rodzaje aparatów retencyjnych, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Czy drucik po aparacie stałym przeszkadza?

Jeśli ktoś decyduje się na drucik retencyjny, to musi liczyć się z pewnymi trudnościami. Nie można go zdjąć. Jeśli zostanie prawidłowo dobrany, to nie powinien pojawić się dyskomfort. Oczywiście kluczowa jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety drucik znajdujący się od wewnętrznej strony zębów sprawia, że bardzo trudno je doczyścić. W jego okolicy gromadzą się resztki jedzenia, które stanowią pożywkę dla bakterii. Łatwo wobec tego domyślić się, że sprzyja to powstawaniu kamienia nazębnego i rozwojowi próchnicy. Konieczny staje się zakup odpowiednich akcesoriów higienicznych, aby przeciwdziałać problemom z zębami i dziąsłami.

W sprzedaży dostępne są specjalne szczoteczki ortodontyczne, wyciorki, nici dentystyczne. Pomocne będą również płyny do płukania jamy ustnej, aby przeciwdziałać zaleganiu resztek pokarmowych i namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Stały aparat retencyjny jest najmniej komfortowym rozwiązaniem. Jeśli ktoś szuka wygodniejszego aparatu retencyjnego, to powinien zdecydować się na przezroczyste płytki termoformowalne. Oczywiście każde rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy. Należy mieć je wszystkie na uwadze, aby dobrać dla siebie najlepszą opcję. Dyskomfort związany z noszeniem stałego aparatu ortodontycznego jest nieporównywalny z retencją. Zęby po leczeniu są już wyprostowane, nie oddziałują na nie duże siły mające na celu zmienianie ich położenia.