Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Po co gumki w aparacie ortodontycznym?
Search
Po co gumki w aparacie ortodontycznym

Po co gumki w aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny zakładany jest w celu skorygowana wad zgryzu. Stosowany jest zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tych pierwszych stosuje się aparaty ruchome. Z kolei u osób dorosłych aparaty stałe. Każdy aparat ortodontyczny składa się z kilku elementów, a wśród nich są ligatury, które często nazywane są gumkami ortodontycznymi. Decydując się na aparat, warto wiedzieć, jaka jest jego funkcja.

Po co zakłada się gumki na zęby?

Nie każda osoba, która decyduje się na aparat, wie, po co gumki w aparacie ortodontycznym są montowane i jakie jest ich zadanie. Tymczasem spełniają one bardzo ważną funkcję w całym procesie korygowania wady zgryzu. Przede wszystkim służą one do tego, aby aparat można było w ogóle prawidłowo zamieścić na zębach. Gumki umożliwiają bowiem przytwierdzenie łuku ortopedycznego do zamków w aparacie. Dzięki gumkom łuk nie przesuwa się i nie wypada. Co jednak ważne, gumki ortopedyczne po pewnym czasie ulegają zużyciu. Wówczas konieczna jest ich wymiana na nowe.

Co ile zmienia się gumki w aparacie ortodontycznym?

Jak wspomniano, gumki ortodontyczne ulegają zużyciu i muszą być systematycznie wymieniane. Powinno się to robić co 1 – 1,5 miesiąca podczas kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Częsta wymiana gumek ma jednak swoje zalety. Dzięki temu można mieć pewność, że są one cały czas w nienaruszonym stanie. Ważne jest, aby nie zaniedbać konieczności wymiany gumek. Jeśli będzie się z tym zwlekać, to one mogą stracić swoje właściwości. Oznaczać to może uszkodzenie aparatu ortodontycznego. Poza tym po pewnym czasie zacznie się odczuwać dyskomfort. Odpowiadając na pytanie, po co gumki w aparacie ortodontycznym, warto wskazać także na różne ich rodzaje.

Rodzaje gumek ortopedycznych

Warto tu dodać, że istnieje możliwość zmiany koloru gumek ortodontycznych i można to zrobić przy każdej ich wymianie. Pacjent może zatem trochę poeksperymentować i co miesiąc zmieniać kolor gumek w swoim aparacie. Jeśli chodzi o sam wybór koloru gumek, to jest on naprawdę szeroki. Pamiętać jednak trzeba, aby kolor gumek ortodontycznych nie był wybierany jedynie pod kątem wizualnym. Istotny jest także aspekt praktyczny. Przykładowo, jeśli na zębach widoczne są defekty kolorystyczne, to białe gumki mogą je jeszcze bardziej uwidocznić. Dobrym wyborem mogą być tu gumki w kolorze szarym. Dzięki temu aparat nie będzie tak bardzo widoczny i nie będzie kontrastował z naturalnym kolorem zębów.

Wiedząc, po co gumki w aparacie ortodontycznym, warto pomyśleć nad założeniem samego aparatu. Jest to bowiem dziś jeden z najskuteczniejszych sposobów korekcji wad zgryzu. Nie może zatem dziwić, że tak wiele osób decyduje się na jego noszenie. Każdy bowiem pragnie mieć zdrowy i piękny uśmiech. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci. Jeśli zauważy się wadę zgryzu, należy zdecydować się na aparat jak najszybciej. Im wcześniej bowiem zacznie się korygować zgryz, tym lepiej. Oczywiście zawsze konieczna jest tu konsultacja ze stomatologiem ortodontą. Warto zatem zapisać się na wizytę i sprawdzić stan swojego uzębienia. Może się bowiem okazać, że założenie aparatu będzie konieczne.