Kategorie

Search
Porcelanowe korony na zęby

Porcelanowe korony na zęby

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się porcelanowe korony na zęby.

Korona porcelanowa – co to?

Warto na wstępie wyjaśnić, że korona stomatologiczna to protetyczna struktura, która ma odbudować utracone tkanki zęba. Z wyglądu przypomina czapeczkę, którą nakłada się na oszlifowany wcześniej ząb. Można wyróżnić korony naddziąsłowe, poddziąsłowe oraz dodziąsłowe. Korona porcelanowa może być wykonana na podbudowie ceramicznej lub metalowej. Jest niestety mniej trwała niż korona metalowa, ale za to znacznie bardziej estetyczna. Nie tylko duże ubytki tkanek twardych są wskazaniami do założenia korony na zęby, ale również sine zęby po leczeniu endodontycznym oraz przebarwienia lub plamy na szkliwie będące skutkiem silnej fluorozy. Jeśli nie planujesz leczenia ortodontycznego to możesz założyć koronę na zrotowany ząb, żeby w pewnym stopniu poprawić estetykę. Wśród przeciwwskazań do założenia korony można wymienić zmiany okołowierzchołkowe korzenia zęba, choroby przyzębia, a także zbyt duże zniszczenie tkanek zęba.

Korony porcelanowe – wskazania

Z pewnością estetyka jest kluczową zaletą koronek porcelanowych. Są bardziej wytrzymałe niż korony pełnoceramiczne, a do tego prezentują się lepiej niż ich metalowe odpowiedniki. Zazwyczaj bardzo dobre są opinie wszystkich pacjentów, więc nie trzeba się o nic obawiać. Czas użytkowania protezy jest uzależniony od jakości materiału, umiejętności lekarza dentysty, a także stanu zęba, na którym uzupełnienie zostało osadzone. Można śmiało powiedzieć, że wiele lat może utrzymać się prawidłowo wykonana korona na dobrze rokującym zębie. Należy podkreślić, że widoczny szary kolor przy brzegu dziąsła jest wadą koron porcelanowych na stali. Właśnie dlatego w odcinku przednim łuku zębowego zalecana jest korona pełnoceramiczna, a w odcinku bocznym porcelanowa. Cena jest istotnym argumentem, który należy rozważyć u pacjentów planujących założenie koronki na ząb. Około 800-900 zł trzeba zapłacić za porcelanowe korony na zęby. O refundację leczenia protetycznego w oddziale NFZ można się ubiegać w przypadku złamania zęba na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Korzyści zakładania koron porcelanowych

Wśród głównych zalet porcelany można wymienić naturalny koloryt korony oraz wytrzymałość. Implant nie powinien wyróżniać się na tle reszty zębów, a do tego nie powoduje negatywnych reakcji organizmu po obsadzeniu w jamie ustnej. Pacjenci dzięki koronom odzyskują nagle pewność siebie i są bardzo zadowoleni z efektów. Nie wszyscy mają świadomość, że nawet 20 lat może wytrzymać właściwie użytkowana korona porcelanowa. Ze stomatologiem warto skonsultować bezzwłocznie wszelkie problemy, które się pojawią. Jeśli chcesz, żeby korona porcelanowa służyła długi czas to musisz przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów 2-3 razy dziennie to podstawa, podobnie jak używanie nici dentystycznej. Najlepiej wybierać pasty o niskim współczynniku ścierania i szczoteczki z miękkim włosiem. Lepiej nie używać past wybielających i z drobinkami, ponieważ mogą źle wpłynąć na porcelanowe korony na zęby.