Kategorie

Search
Pierwsze oznaki ząbkowania

Pierwsze oznaki ząbkowania

Większość zębów u dzieci zaczyna wyrzynać się w wieku około 6 miesięcy. Zwykle zaczyna się od przednich siekaczy w żuchwie, a jako ostatnie pojawiają się zęby trzonowe. Do trzecich urodzin zęby mleczne są zazwyczaj kompletne. To kiedy pojawia się pierwszy ząb, różni się w zależności od dziecka. Jak rozpoznać pierwsze oznaki ząbkowania? Jak można wspierać swoje dziecko podczas ząbkowania?

Skąd wiedzieć, że dziecku wyrzynają się zęby? – pierwsze oznaki ząbkowania

Chociaż pierwsze oznaki ząbkowania mogą się różnić, istnieją pewne typowe symptomy, które pojawiają się na tym etapie u większości maluchów.

Ząbkowanie może być bolesnym doświadczeniem, ponieważ zęby muszą najpierw przebić się przez dziąsła. Nic więc dziwnego, że w tym czasie dzieci są często marudne i płaczliwe.

Jeżeli maluch gryzie wszystko, co znajduje się w jego zasięgu, nawet własne rączki, to również może oznaczać, że niebawem wyrżnie się pierwszy ząb. Żucie działa jak masaż szczęki dla dziecka, a tym samym przynosi mu ulgę od bolących dziąseł. Jednocześnie pomaga przebić się zębom.

Częstym objawem ząbkowania jest nadmierne ślinienie, które w niektórych przypadkach może również prowadzić do podrażnienia skóry wokół ust.

Czerwone policzki u dziecka świadczą o zwiększonym przepływie krwi w tym obszarze. Dzięki temu nowy ząb może łatwiej przebić się przez dziąsła. Dobrze ukrwione policzki mogą więc być również oznaką ząbkowania.

Podobnie jak zaczerwienione policzki, czerwone i opuchnięte dziąsła są oznaką zwiększonego przepływu krwi, gdy organizm przygotowuje dziecko do ząbkowania.

Mniejszy apetyt u dziecka może być również oznaką wyrzynającego się zęba.

Nietypowe objawy ząbkowania

Pierwsze oznaki ząbkowania nie należą do przyjemności. Niektóre z nich zazwyczaj nie są kojarzone z wyrzynaniem się pierwszych zębów.
Czasami ząbkowanie może być pomylone z infekcją wirusową. Kiedy maluch ma wysoką gorączkę, kaszel i katar, a oddychanie sprawie mu trudności, należy skontaktować się z pediatrą, który oceni, czy są to pierwsze oznaki ząbkowania, czy infekcji wirusowej.

Także problemy skórne, takie jak niewielkie, czerwone grudki na brzuszku lub plecach, bywają nietypowym objawem wyrzynania się mleczaków.

Odparzenie pupy często są spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie dziecka podczas wyrzynania się pierwszych zębów.

Na szczęście ból i dyskomfort podczas ząbkowania nie muszą być po prostu akceptowane. Rodzice mogą pomóc złagodzić problemy z wyrzynaniem się mleczaków u dziecka, dając maluchowi gryzak. Dziecko może zaspokoić chęć żucia za pomocą gryzaków wykonanych z drewna lub nietoksycznego tworzywa sztucznego. Masują dziąsła i wspomagają wyrzynanie zębów. Gryzaki mają tę zaletę, że można je wcześniej włożyć do lodówki. W ten sposób szczęka dziecka jest dodatkowo chłodzona, dzięki czemu znika opuchlizna. Alternatywą jest schłodzona metalowa łyżka lub wilgotna myjka. Ze względów higienicznych należy go wymieniać kilka razy dziennie.

Kalendarz ząbkowania — kiedy zaczyna się ząbkowanie, w jakiej kolejności wyrzynają się zęby?

Zęby mleczne są już na miejscu w kości szczęki przed urodzeniem. Średnio od szóstego miesiąca życia zaczynają się przebijać. W przypadku większości dzieci jako pierwsze widoczne są dolne siekacze centralne. Za nimi podążają siekacze górne, a następnie siekacze boczne. Kły i trzonowce są ostatnie. Zęby mleczne są kompletne dopiero między 20. a 30. miesiącem.