Kategorie

Search
Czy plomby się wymienia?

Czy plomby się wymienia?

Jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi zębami to powinieneś regularnie odwiedzać stomatologa i wszystkie ubytki uzupełniać na bieżąco. Swojemu dentyście należy zaufać w kwestii korekty plomb. Wiele osób zastanawia się, czy plomby sie wymienia. Zarówno względami estetycznymi, jak i zdrowotnymi musi być podyktowana wymiana wypełnienia.

Czy plomby w zębach trzeba wymieniać?

Zdecydowanie najlepszym wyborem wśród pacjentów jest plomba biała. W tym artykule wyjaśnimy, czy plomby sie wymienia, a także podpowiemy, jak często należy to robić. Skutecznym sposobem na walkę z próchnicą są dobrze wykonane plomby kompozytowe. Możliwość dokładnego dopasowania pod względem kolorystycznym do reszty zębów jest ich dużym atutem. Należy pamiętać, że ząb, który został raz zaplombowany już zawsze będzie wymagał kontroli dentysty. Nie ma jednak sztywnych zasad, po jakim czasie wypełnienie powinno zostać wymienione. Plomby amalgamatowe, które były popularne dawniej mogą wytrzymać nawet 10 lat w stanie nienaruszonym. Niestety mniej wytrzymałe są materiały kompozytowe. Już po kilku latach mogą stracić swoje właściwości wypełnienia tego typu. Z reguły jednak nie ma potrzeby wykonywania poprawek.

Od samego pacjenta też wiele zależy. Plomby dłużej spełniają swoją funkcję, jeśli pacjent starannie dba o higienę jamy ustnej. Jednak nie wszystko jest kwestią higieny. Na skutek uszkodzeń mechanicznych plomby mogą tracić swoją trwałość. Warto podkreślić, że mogą się także ścierać. W efekcie wypełnienie staje się nieszczelne i może pojawić się próchnica wtórna. Czasami zdarza się, że zęby z uszkodzoną plombą w ogóle nie bolą. Właśnie dlatego w kwestii przeprowadzenia wtórnego leczenia trzeba zaufać swojemu stomatologowi. Pod wypełnieniami, które mogą wydawać się zupełnie nienaruszone czasem rozwija się próchnica wtórna. Warto mieć na uwadze, że za pomocą RTG można zdiagnozować zmiany tego typu. Na zdjęciu doskonale widać, jak daleko postąpił proces chorobowy i w jakim stanie jest ząb. Pacjenci zgłaszają ból zaplombowanego zęba przeważnie w zaawansowanym stadium próchnicy wtórnej. Ze względów estetycznych zaleca się wymianę plomb amalgamatowych na światłoutwardzalne.

Jak długo utrzymuje się plomba?

Należy pamiętać, że dentysta może kompozytowi nadać dowolny odcień i doskonale dopasować go do reszty zębów pacjenta. Jeśli wypełnienie nie straciło szczelności to wymiana plomby na białą nie jest niezbędna. Jednak dzięki temu można odzyskać piękny i biały uśmiech. Przede wszystkim od rozległości zmian zależy koszt założenia nowego wypełnienia. Wymiana plomb wchodzi w zakres stomatologii zachowawczej. Oznacza to, że trzeba usunąć stare wypełnienie, oczyścić ubytek i założyć nową plombę, czyli najczęściej światłoutwardzalną. Cena zabiegu wynosi 200-300 zł, ale może się różnić w zależności od wielkości ubytku.

Warto wspomnieć, że dotknięty głęboką próchnicą może być nawet zdrowo wyglądający ząb. Odpowiedź na pytanie, czy plomby sie wymienia jest jak najbardziej pozytywna. Leczenie kanałowe może się okazać potrzebnym zabiegiem, jeśli zmiany objęły już miazgę. W takiej sytuacji niezbędne może być przeprowadzenie zabiegu endodontycznego, czyli usunięcie miazgi oraz oczyszczenie kanałów. Zazwyczaj leczenie kanałowe oznacza większe koszty rzędu kilkuset złotych. Wszystkie niepokojące zmiany można w porę zdiagnozować, jeśli regularnie odwiedzamy stomatologa. Dzięki temu znacznie ograniczona jest rozległość interwencji. Wymiana plomb to prosty i krótki zabieg u pacjentów będących pod stałą kontrolą stomatologiczną. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć zęby na wiele lat.

Jak długo utrzymuje się plomba?

Zabieg wymiany plomby jest bezbolesny, więc nie trzeba się niczego obawiać. Plomba światłoutwardzalna w teorii jest wieczna, ale w praktyce po kilkunastu latach należy ją wymienić. Prostym zabiegiem, który można wykonać podczas jednej wizyty jest wymiana plomby amalgamatowej na plombę światłoutwardzalną. Należy pilnie skonsultować się ze stomatologiem, jeżeli po wymianie plomb pacjent odczuwa ból lub dyskomfort w jamie ustnej. Warto podkreślić, że kilka rodzajów wypełnień oferuje nam współczesna stomatologia. Plomba światłoutwardzalna cieszy się oczywiście największym zainteresowaniem. Dostępna jest także plomba amalgamatowa oraz plomba glasjomerowa. Najbardziej trwała jest plomba amalgamatowa, ale jest powszechnie uważana za szkodliwą dla zdrowia ze względu na swój ciężki skład.

Poza tym można jej użyć jedynie do wypełnienia tylnych zębów, ponieważ ma nieestetyczną ciemnoszarą barwę. Bardzo dobrze przylegać do zęba musi każde wypełnienie podczas zakładania plomby. Należy pamiętać, że plomba nie powinna wystawać poza koronę zęba. Żeby wykluczyć dyskomfort, dentysta przed zakończeniem zabiegu, sprawdza za pomocą kalki położenie plomby i koryguje wszelkie nierówności. Każda plomba ma swój okres żywotności, który jest różny w zależności od wielkości oraz miejsca wypełnienia. Wielu pacjentów nie wie, czy plomby sie wymienia, a także, kiedy należy to zrobić. Pasty przeznaczone do walki z nadwrażliwością sprawdzą się u osób, które cierpią na różne dolegliwości po założeniu plomby. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czy plomby sie wymienia.