Kategorie

Search
Co to jest lapisowanie zębów?

Co to jest lapisowanie zębów?

U wielu rodziców można zaobserwować przekonanie, że nie warto przykładać zbyt dużej uwagi do stanu mlecznych zębów u ich dzieci. Wychodzą oni z założenia, że mleczaki, tak czy inaczej, wypadną, więc nie ma sensu ich leczyć czy też specjalnie przejmować się ich stanem. Rzecz jasna jest to bardzo poważny błąd, który może przyczynić się do powstawania licznych chorób dziąseł. Jedną z lepszych metod dbania o mleczne zęby jest lapisowanie. Co to jest lapisowanie zębów i ile kosztuje?

Lapisowanie – opis zabiegu

Lapisowanie zębów to stosunkowo prosty i szybki zabieg, który może przyczynić się do znacznego poprawienia jakości zębów mlecznych, a także zabezpieczy dziecko przed bardzo poważnymi chorobami. Na czym polega ten zabieg, a także jak konkretnie wygląda?
Co to jest lapisowanie zębów? Jest to nic innego, jak tylko nasączanie ich w specjalnym preparacie, który ma za zadanie uchronić zęby przed rozwojem próchnicy. Wszelkie zmiany chorobowe na zębach zostają zatrzymane, a zęby mleczne zyskują znacznie większą odporność. Co więcej, dzięki temu można zatrzymać proces próchnicy i zabezpieczyć zęby stałe przed jej pojawieniem się.
Jak konkretnie wygląda ten zabieg? Jest to niezwykle proste, a co najważniejsze zupełnie bezbolesne. Na samym początku zęby są dokładnie oczyszczane z różnego rodzaju zabrudzeń przy pomocy delikatnej szczoteczki, a także wody utlenionej. Następnie zęby są suszone. Gdy wszystko to zostanie wykonane, zęby smarowane są specjalnym środkiem chemicznym, najczęściej azotanem srebra. Na końcu zabiegu zęby są płukane. Dzięki temu zabiegowi ząb nie tylko zostanie dokładnie oczyszczony, lecz również powstaje na nim specjalna warstwa ochronna.

Kiedy stosuje się lapisowanie?

Skoro już wiadomo, co to jest lapisowanie zębów, należy następnie przejść do tego, w jakim celu zabieg ten się stosuje. Co dzięki niemu można dokładnie osiągnąć?

Lapisowanie to zabieg prosty, szybki, a co najważniejsze bezbolesny. Wykonywany jest on w sytuacji, gdy na zębach mleczny jest obecna próchnica, a z różnych powodów nie ma możliwości zrobienia klasycznego wypełnienia. Spowodowane to może być np. panicznym strachem dziecka przed takim zabiegiem. Jest to niezwykle ważny zabieg, ponieważ pozwala on uniknąć bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może się bowiem zdarzyć tak, że próchnica, którą objęte będą zęby mleczne, przeniesie się na zęby stałe, zanim te jeszcze wyrosną z dziąseł. Kluczowe jest więc zatrzymanie tego procesu w odpowiednim momencie.

Koszt lapisowania zębów

Jak więc widać, lapisowanie zębów to naprawdę ważny zabieg, o którym wiedzieć powinni wszyscy rodzice. Warto się teraz na sam koniec zastanowić jeszcze nad tym, jaki jest jego koszt. Czy wykonanie lapisowania zębów u dziecka jest drogim przedsięwzięciem?

Jak się okazuje, nie jest to zbyt drogi zabieg, tym bardziej w odniesieniu do tego, jakie przynosi efekty. Oczywiście wiele tu zależy do konkretnego gabinetu stomatologicznego, lecz cena lapisowania nie powinna przekroczyć 150 zł. Oczywiście często dodać do tego trzeba koszt samej wizyty w cenie około 100 złotych. Nie jest to duży wydatek, a korzyści płynące z zabiegu są naprawdę istotne dla zdrowia malucha.