Kategorie

Search
Budowa zeba - opis

Budowa zeba – opis

Czy wszyscy pacjenci w gabinetach stomatologicznych dokładnie znają budowę zęba? Raczej nie. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej o anatomii człowieka, a przede wszystkim o pielęgnacji jamy ustnej, by zachować zdrowe zęby na długie lata.

Budowa zębów – musisz to wiedzieć!

Człowiek dorosły ma 32 zęby, o ile oczywiście wszystkie procesy kształtowania się zębów przebiegły prawidłowo. Bywają przecież różne patologie w tym obszarze. Niektóre osoby dorosłe cierpią z powodu tego, że nie wyrżnęły im się do końca albo nie wyrżnęły się w ogóle ósemki czyli zęby mądrości. Czasami dopiero na zdjęciu RTG widać, że ząb ten jest ukryty pod dziąsłem i prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego. Dentyści nie są zgodni co do tego, czy należy takie zęby usuwać. Wiąże się to przecież ze skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który może mieć dla pacjenta negatywne skutki. Z drugiej strony jednak ząb przecież może zacząć się psuć i będzie to dla pacjenta odczuwalne dopiero wtedy, kiedy stan będzie już naprawdę bardzo poważny i trzeba będzie wdrożyć długie i kosztowne leczenie.

Anatomia zęba

Z czego składa się ząb? Warto wiedzieć, że każdy ząb jest zbudowany z korony i z korzenia. Korona widoczna jest na zewnątrz, nad dziąsłem. Korzeń ukryty jest w dziąśle, osadzony w zębodole. Zanim u człowieka pojawiają się zęby stałe, każde dziecko ma zęby mleczne. Zęby mleczne z czasem wypadają i ustępują miejsca właśnie zębom stałym. W jakim wieku ma to miejsce? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Faktem jest jednak, że nawet o zęby mleczne trzeba dbać, regularnie i dokładnie je czyścić. Zdrowe zęby mleczne to zdrowe zęby stałe. Dziecko musi też zadbać o prawidłowe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Budowa zeba opis nie jest skomplikowana i warto ją poznać. W różnych opracowaniach można spotkać się także z budową zęba obejmującą koronę zęba, szyjkę zębową, i korzeń zęba. Tak zwane odsłonięte szyjki często są przyczyną cierpienia wielu pacjentów. Powodują one nadwrażliwość na pokarmy kwaśne, zimne, ciepłe. Budowa zeba opis prezentowana jest dzieciom w szkole podstawowej, jednak takie wiadomości szybko się zapomina.

Jak szczotkować zęby?

Jeśli chodzi o zasady szczotkowania zębów, minimum to mycie zębów 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Zdania są podzielone co do tego, czy należy myć zęby przed śniadaniem czy po śniadaniu. Na pewno jednak po spożyciu pokarmów należy odczekać, zamiast myć zęby od razu. Można umyć zęby jeszcze raz w ciągu dnia, ale zbyt częste szczotkowanie może przynieść negatywne skutki, ponieważ pacjent zetrze szkliwo. Czy budowa zeba opis jest delikatna? Tak. Zazwyczaj pacjenci mają delikatne zęby, bardzo wrażliwe na ból, stąd konieczność zastosowania znieczulenia podczas leczenia. Dziś znieczulnie to standard. Budowa zeba opis której musi znać każdy pacjent często nie sprawia, że higiena jamy ustnej jest lepsza. Jednak klucz do szczęścia to właśnie wiedza, bez której budowa zeba opis byłaby znana tylko dentystom. Oby jak najwięcej pacjentów było świadomych tego, jak wiele zależy od higieny, jaką będą utrzymywali.