Kategorie

Search
Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Kogóż z nas nie spotkała podobna sytuacja? Myjemy spokojnie zęby rano lub wieczorem, wypluwamy pianę z pasty do zębów i nagle zauważamy w niej czerwoną krew, która znajduje się również na naszej szczoteczce do zębów. Krwawiące dziąsła. Jak sobie z nimi poradzić? Jak zapobiegać oraz jak leczyć krwawiące dziąsła?

Od czego krwawią dziąsła?

Istnieje wiele przyczyn, przez które nasze dziąsła mogą krwawić. Pierwszą, która jest jedną z najbardziej prawdopodobnych, jest źle dobrana szczoteczka do zębów. Nie wszyscy wiedzą, iż szczoteczki mają specjalne oznaczenia mówiące nam, jaka jest twardość włosia, którego używamy do szczotkowania. Jeśli wybierzemy zbyt twardą szczoteczkę, nasze dziąsła ulegną uszkodzeniu i zaczną krwawić.

Najczęstszą przyczyną krwawienia (poza mechanicznym urazem) jest parodontoza. Jest to zakaźna infekcja bakteryjna, powodująca zniszczenie dziąseł, zanik kości, a w efekcie ruchomość, a nawet utratę zębów.
Innym powodem krwawień może być anemia (niedokrwistość). Spowodowana jest spadkiem liczby erytrocytów i spadkiem poziomu hemoglobiny we krwi. Kolejną przyczyną krwawienia mogą być niedobory witamin, zwłaszcza witaminy C oraz K. Witaminę C pobieramy głównie z pokarmu, jest łatwo przyswajalna, więc jej niedobory świadczą najczęściej o nieprawidłowej diecie. Co do witaminy K, powstaje ona w jelicie grubym. Za mała ilość może świadczyć o przebytej kuracji antybiotykami i wyjałowieniu przewodu pokarmowego.

Bardziej narażone na krwawienie dziąseł są też osoby chorujące na cukrzycę. Mogą mieć one problemy z różnego rodzaju schorzeniami jamy ustnej, które bywają oporne na leczenie.
Warto również wspomnieć, iż krwawienie dziąseł często dotyka kobiety w ciąży.

Ja zapobiegać krwawieniu z dziąseł?

By zapobiegać krwawieniu z dziąseł, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Oznacza to, iż powinniśmy używać szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu, nie szorować zbyt mocno dziąseł i nitkować zęby bardzo delikatnie. W profilaktyce ważna jest również odpowiednia dieta, zapobiegająca niedoborom witamin i mikroelementów. Nie możemy zapominać o regularnych wizytach u stomatologa. Przeciwdziałanie jest bardzo istotne, jednak co zrobić, gdy ten problem już się pojawi? Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Sposoby na krwawiące dziąsła

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest delikatniejsze mycie zębów. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczną pastę do zębów, przeznaczoną do higieny krwawiących dziąseł. Możemy również stosować płukanki z szałwii, rumianku lub mięty, które działają łagodząco i antybakteryjnie. Jeśli problemy z jamą ustną wynikają z niedoborów witamin, koniecznie trzeba zmienić dietę i rozpocząć ich suplementację.

Jeżeli wszystkie powyższe działania zawiodą, a my nadal zastanawiamy się, jak leczyć krwawiące dziąsła, koniecznie należy udać się do lekarza stomatologa. Wykluczy on bądź potwierdzi paradontozę, zastosuje odpowiednie leczenie. Może, np. oczyścić zęby ze złogów nad- i poddziąsłowych, a także wygładzić korzenie i zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.