Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego
Search
Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany to taki, który został w pełni ukształtowany anatomicznie, ale pozostał całkowicie lub częściowo otoczony kością. Najczęściej zatrzymane są tzw. zęby mądrości, choć u niektórych osób stwierdzono też zatrzymanie innych zębów np. kłów. Jeśli zatrzymany ząb jest w widocznym miejscu, to najczęściej podejmuje się próbę ściągnięcia go przy pomocy aparatów ortodontycznych. W przypadku ósemek często konieczne jest operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego. Jak wygląda taka operacja? Czy jest bolesna?

Operacyjne usunięcie zęba

Podkreślmy, że nie każdy zatrzymany ząb należy usuwać. Decyzję o tym czy zabieg jest konieczny, powinien podjąć specjalista po wykonaniu badania RTG. Na nim będzie można ocenić dokładne położenie i usytuowanie zęba zatrzymanego. Dzięki badaniu można stwierdzić, czy ząb wewnątrz kości naciska na pozostałe i czy konieczne jest jego usunięcie. Kolejną sprawą są objawy towarzyszące zatrzymaniu zęba. Nawracające zapalenie dziąsła nad zębem, ćmiący ból i problemy z otwarciem szczęki mogą być dowodem na to, że zabieg jest konieczny do tego, by przywrócić pełną sprawność pacjentowi. W takim wypadku nie należy się wahać i czekać zbyt długo, ale działać, kiedy objawy nie są jeszcze zbyt duże a stan zaawansowany. Wtedy przeprowadzenie operacji powinno być łatwiejsze i obarczone mniejszym ryzykiem.

Czy usuwanie zęba zatrzymanego boli?

Oczywiście operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego jest przeprowadzane w znieczuleniu. Podczas zabiegu pacjent nie czuje nic, w tym też nie odczuwa żadnego bólu. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy znieczulenie już minie, ból może się pojawić. To normalne i takie zjawisko towarzyszy właściwie wszystkim rodzajom zabiegów, łącznie ze zwyczajną ekstrakcją zębów. Z tego powodu po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenie przyjmowania w razie potrzeby leków przeciwbólowych oraz stosowanie zimnych okładów, które mogą zmniejszyć ewentualną opuchlizną oraz wyraźnie redukują odczuwany ból.

Ile kosztuje usunięcie zęba zatrzymanego? – poznaj ceny

Nie ma jednego stałego cennika na usuwanie zębów. Koszt ekstrakcji jest ściśle uzależniony od indywidualnego stanu konkretnego pacjenta. Decydując się na operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego, trzeba liczyć się z kosztem nawet do kilku tysięcy złotych. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której stan jest bardzo poważny i konieczne jest usunięcie całego zęba otoczonego kością. W cenie takiego zabiegu musi znaleźć się odpowiednie znieczulenie, badanie RTG i diagnostyka. Potrzebne są także materiały opatrunkowe, a często też leki przeciwbólowe i zmniejszające ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Trzeba jednak mieć świadomość, że taką operację wykonuje się jedynie we wskazanych przypadkach i zwykle jest ona niezbędna do tego, by ratować pozostałe zęby. Pamiętajmy, że ząb zatrzymany może narobić sporo kłopotów, bo może spowodować ściśnięcie zębów w łuku zębowym, co owocuje nieprawidłowym zgryzem. Może też być powodem pękniętego korzenia sąsiedniego zęba, a w skrajnym wypadku nawet pęknięcie go w całości.