Kategorie

Search
Aparat ceramiczny czy invisalign

Aparat ceramiczny czy invisalign?

U wielu osób osiągnięcie pięknego uśmiechu będzie wymagało podjęcia się leczenia ortodontycznego. Dawniej przeprowadzano je niemalże wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metalowych aparatów, ale jako że niektórym klientom nie do końca odpowiadała ich estetyka, postanowiono zastąpić je czymś delikatniejszym. W ten oto sposób na rynek trafiły dwa nowoczesne warianty – aparat ceramiczny oraz invisalign. Tylko który z nich okaże się lepszy? Aparat ceramiczny czy invisalign?

Główne różnice

Aparaty tradycyjne, również i te ceramiczne, zawsze są zbudowane w ten sam sposób, ponieważ składają się z łuków, zamków oraz ligatur. Specyficzna budowa sprawia, że muszą być montowane na zębach na stałe, czego dokonuje się oczywiście w gabinecie ortodontycznym. Przynajmniej raz w miesiącu niezbędna staje się wizyta kontrolna, w trakcie której ortodonta może naprawić ewentualne usterki w aparacie lub zmienić jego ustawienie. Pacjent nie jest w stanie wyjąć tego aparatu samodzielnie. Nie wolno mu zresztą tego robić – aparat jest ściągany dopiero po zakończonym leczeniu, czyli średnio po dwóch latach.

Z kolei invisalign jest aparatem występującym pod postacią silikonowych nakładek ortodontycznych, nazywanych alignerami. Ilość, rozmiar i kształt tych nakładek dopasowuje się indywidualnie do zgryzu i wymagań pacjenta. Aparat ten można zastosować i na górnym, i na dolnym łuku zębowym. Podobnie jak swój tradycyjny odpowiednik umożliwia on korektę zgryzu.

Zalety i Wady

Oba narzędzia przeznaczone do prostowania zębów różnią się na pewno swoją budową, ale też i wynikającymi z niej własnościami. Aby dowiedzieć się, co będzie lepsze – aparat ceramiczny czy invisalign – najlepiej spojrzeć sobie na konkretne zalety i wady obu rozwiązań. Łączy je zdolność do efektywnego korygowania wad zgryzu, czyli zdolność do prostowania zębów. Różnice tyczą się natomiast obsługi aparatu oraz tego, jak komfortowy bywa on dla pacjentów.

No i jak się okazuje, w większości przypadków dużo bardziej komfortowy będzie aparat invisalign. Jest on typem aparatu ściąganego, który można łatwo i samodzielnie wyciągnąć z jamy ustnej w dowolnym momencie. Aparaty ceramiczne to aparaty kosmetyczne, które mają nie być nadmiernie widoczne na zębach, ale mimo wszystko to aparaty invisalign cechują się jeszcze wyższym poziomem estetyki. W przypadku nakładek łatwiejsza jest też pielęgnacja jamy ustnej. Z kolei „zwykłe” aparaty tę higienę znacząco utrudniają i potrafią przeszkadzać nawet w jedzeniu, zwłaszcza na początku, gdy człowiek dopiero się do nich przyzwyczaja.

Cena

Dla ścisłości i kompletnego zobrazowania tematu wypadałoby jeszcze powiedzieć co nieco na temat ceny obu rozwiązań. Aparaty invisalign kosztują w tym momencie od pięciu do nawet dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Aparaty ceramiczne to natomiast koszt dwóch, maksymalnie trzech tysięcy złotych. Cena przemawia więc za tym tradycyjnym rozwiązaniem. Zastanawiając się nad tym, co będzie lepsze, czy aparat ceramiczny czy invisalign, warto jednak brać też pod uwagę swoje możliwości finansowe, bo lepiej podjąć się leczenia tradycyjnym aparatem, niżeli w ogóle zrezygnować z prostowania zębów z powodów finansowych.