Kategorie

Search
Jak działa węgiel aktywny na zęby

Jak działa węgiel aktywny na zęby?

Węgiel aktywny to substancja, która od lat z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie. Za pomocą węgla leczone są bowiem dolegliwości układu pokarmowego przebiegające wraz ze wzdęciami oraz biegunkami. Węgiel aktywny jest również coraz częściej wykorzystywany w kosmetologii oraz w stomatologii. Warto się zatem zastanowić nad tym, jak działa węgiel aktywny na zęby.

Zalety węgla aktywnego

Jak wspomniano powyżej, węgiel aktywny znajduje coraz szersze zastosowanie. Może on być zatem składnikiem peelingów czy past do zębów. W tym wypadku pacjenci dość często mają wątpliwości dotyczące tego, jak działa węgiel aktywny na zęby i czy to działanie nie powoduje skutków ubocznych. Otóż, węgiel aktywny to produkt pochodzenia naturalnego, a więc ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych organizmu jest znikome. Poza tym, jest to produkt tani oraz łatwy do wykorzystania.

Działanie węgla aktywnego

Pacjenci bardzo często zastanawiają się nad tym, jak działa węgiel aktywny na zęby. Powinni oni wiedzieć, że ta naturalna substancja ma zdolność do skutecznego usuwania różnorodnych zanieczyszczeń z powierzchni zębów, w tym także bakterii oraz toksyn. W ten sposób węgiel aktywny może przywracać naturalny kolor zębów. Unikalne właściwości czyszczące węgla aktywnego wynikają z jego charakterystycznej budowy. Substancja ta jest bowiem złożona z atomów ułożonych w sposób nieregularny. Dzięki temu ma ona porowatą strukturę i może w sposób mechaniczny oczyszczać powierzchnię zębów ze zgromadzonych na niej osadów po kawie, herbacie, papierosach czy czerwonym winie. Warto jednak pamiętać o tym, że węgiel aktywny nie ma możliwości przenikania przez szkliwo zębów. Z tego powodu za jego pomocą nie można usuwać wszystkich przebarwień. W celu uniknięcia ich powstawania ważna jest za to profilaktyka. Powinna ona obejmować zbilansowaną dietę oraz regularne wizyty lekarskie mające na celu ocenę stanu zdrowia. Zmiana zabarwienia zębów może bowiem następować na skutek chorób trzustki. Poza tym, zmiana koloru zębów może mieć związek z przyjmowaniem leków, paleniem papierosów lub spożywaniem pokarmów bogatych w związki barwiące.

Jakie produkty z węglem aktywnym?

W szerokiej ofercie sprzedaży aptecznej i drogeryjnej dostępne są liczne pasty do zębów. Powinny być one jednak stosowane z umiarem, ponieważ zawarte w nich drobiny mogą prowadzić do mechanicznego uszkodzenia szkliwa zębów, a także do podrażnienia dziąseł. Warto pamiętać o tym, że szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, a więc ewentualne uszkodzenia mogą okazać się trwałe. W niektórych przypadkach poprawa wyglądu zębów będzie wówczas wymagała kosztownego założenia licówek. Pasty z węglem aktywnym zwykle nie zawierają również fluoru. Jest on niezbędny w celu walki z próchnicą. Fluor przyczynia się do remineralizacji i wzmocnienia zębów. Dostępne w sprzedaży pasty z węglem aktywnym mogą różnić się składem. Mogą one zawierać między innymi wyciąg z liści brzozy, koszyczka rumianku, a nawet z banana rajskiego. Poza tym, w aptekach można się zaopatrzyć w kapsułki oraz tabletki z węglem aktywnym, które są wykorzystywane w celu samodzielnego przygotowania past o działaniu wybielającym.