Kategorie

Search
Protezy na teleskopach

Protezy na teleskopach

Protezy na teleskopach stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla zwykłych i przestarzałych koronek. Dla wielu pacjentów niezwykle ważne jest, aby proteza zębowa wyglądała naturalnie i nie różniła się kolorystycznie od stałych zębów. Dodatkowo chcą czuć się komfortowo i pewnie podczas biznesowych obiadów i rodzinnych spotkań przy grillu.

Protezy teleskopowe – alternatywa dla tradycyjnych protez

Proteza teleskopowa prezentuje się niezwykle elegancko i naturalnie. Dlatego bardzo chętnie wybierana jest przez osoby, którym zależy na schludnym i pięknym uśmiechu. Proteza składa się z dwóch koron, które są ułożone równolegle względem siebie. Korona wewnętrzna jest na stałe przytwierdzona do zębów, które służą za filar dla całej konstrukcji. Natomiast korona zewnętrzna tworzy pomost między zębem filarowym a koroną wewnętrzną. Korony zrobione są najczęściej z metalu. Część protezy, która widoczna jest na zewnątrz, pokrywa się porcelaną lub kompozytem. Wykończenie protezy zrobione jest w kolorze naturalnej barwy zębów.

Protezy teleskopowe – dla kogo taki rodzaj protez?

Protezy teleskopowe mogą być używane przez większość pacjentów zgłaszających się z problemem ubytków. Nawet przy szczątkowym uzębieniu będzie możliwość wykonania korony teleskopowej. Grupą, której szczególnie poleca się zakładanie protez teleskopowych są osoby cierpiące na paradontozę. Jest to schorzenie charakteryzujące się zapaleniem przyzębia. Może doprowadzić do rozchwiania i ruszania się zębów. Prawidłowo założona korona teleskopowa przytrzyma i ustabilizuje stałe zęby, dzięki czemu zapobiegnie ich wypadnięciu. Częstymi pacjentami decydującymi się na koronę teleskopową są osoby dbające o swój estetyczny wygląd. Korona ma bardzo naturalny kolor i jest praktycznie nie do odróżnienia od zębów stałych. Proteza teleskopowa będzie dobrym rozwiązaniem dla pacjentów wrażliwych na ból i obawiających się dyskomfortu związanego z noszeniem protezy.

Protezy na teleskopach – wady i zalet

Największą zaletą protez teleskopowych jest ich stabilność. Korona nie rusza się i nie przesuwa. Dzięki temu zawsze można czuć się swobodnie, rozmawiać i uśmiechać się bez ryzyka przykrego wypadku. Protezy na teleskopach są bardzo mocne. Dlatego pacjent może jeść produkty, które nie są wskazane przy noszeniu protez tradycyjnych. Korony teleskopowe często są polecane dla osób, które do tej pory nie nosiły protez. Dzieje się tak dlatego, że korony teleskopowe są bardziej dopasowane do naturalnego kształtu szczęk.
Protezy teleskopowe mogą być rozszerzone w przypadku, gdyby pojawił się kolejny ubytek.
Do wady protez należy ich cena. Niestety są one droższe w wykonaniu niż protezy tradycyjne. Dla niektórych osób wadę będzie stanowić konieczność regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Lekarz musi w kilkumiesięcznych odstępach sprawdzać stan protezy oraz przyzębia, czy przypadkiem nie rozwija się zapalenie. Noszenie protezy teleskopowej wymaga wykonywania dokładnych, codziennych zabiegów higienicznych.