Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?
Search
Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Zdanie na temat szkodliwości plomb amalgamatowych są podzielone. Niektórzy uważają, że są one bardzo niebezpieczne i mają niezwykle negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Inni z kolei twierdzą, że ich szkodliwość wcale nie jest taka duża, jak się powszechnie sądzi. Jaka jest prawda?

Czy warto usuwać plomby amalgamatowe?

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Niektórzy dentyści uważają, że plomby amalgamatowe powinny być jak najszybciej wymienione u każdego pacjenta na nowe, piękne, białe wypełnienia kompozytowe. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że gabinet musi być odpowiednio przygotowany do takiego zabiegu. Personel nie powinien być narażony na wdychanie toksycznych oparów rtęci. Wdychanie oparów rtęci może być niebezpieczne również dla samego pacjenta. Warto więc przed wyborem gabinetu upewnić się, że wszelkie środki ostrożności będą zachowane. Najnowsze badania potwierdzają, że nie ma bezwzględnej konieczności wymiany plomb amalgamatowych na inne, bardziej nowoczesne wypełnienie. Wyniki pokazały, że plomby amalgamatowe nie są toksyczne dla ludzi. Dlaczego więc dentyści rekomendują ich wymianę? Przede wszystkim ze względów estetycznych, a także dlatego, że po wielu latach wypełnienia te stały się już nieszczelne.

Ile można mieć plomb amalgamatowych?

Trwają dyskusje co do tego, jaka liczba plomb amalgamatowych jest bezpieczna dla człowieka. Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Ostatnie dostępne badania wskazują, że bezpieczna jest liczba siedmiu wypełnień amalgamatowych w jamie ustnej. Jeśli pacjent ma powyżej 7 takich wypełnień, należałoby rozważyć wymianę amalgamatowych plomb na nowe, kompozytowe. Nowoczesne gabinety nie mają już w swojej ofercie zakładania plomb amalgamatowych. Wydaje się więc, że u wielu pacjentów takie wypełnienia mogły być założone już wiele lat temu. Dlatego też przyszedł czas na wymianę tych wypełnień. Nieszczelne plomby mogą być przyczyną próchnicy, a potem trzeba będzie zastosować leczenie kanałowe bądź usunąć ząb.

Co powoduje amalgamat? Dowiedz się tego!

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe? Czy powodują raka? Nie. Trzeba jednak przyznać, że zawierają one rtęć, a więc pierwiastek dość szkodliwy, który nie powinien mieć kontaktu z ludzkim ciałem. U bardzo wrażliwych pacjentów zastosowane czarne plomby mogą doprowadzić do bólu głowy, osłabienia, a także problemów z żołądkiem. Dlatego też, jeśli tylko pacjent ma wybór, rekomenduje się założenie nowej białej plomby zamiast plomby czarnej. Zazwyczaj jednak problemem są kwestie finansowe. Niektórych pacjentów zwyczajnie nie stać na leczenie prywatne. zamiast tego są skazani na NFZ. Jeśli nie mają pieniędzy na to, aby dopłacić za lepsze wypełnienie, pozostaje tylko czarna plomba. Za granicą odchodzi się już od tego typu wypełnień, ale w Polsce nadal są one dostępne i często zakładane u biednych pacjentów. Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie, także jeśli chodzi o zdrowie, jest wiedza, edukacja pacjentów. Powinni oni wiedzieć jakie korzyści i jakie negatywne skutki wiążą się z zastosowaniem określonego rodzaju leczenia.