Kategorie

Search
Przebarwienia szkliwa

Przebarwienia szkliwa

Przebarwienia szkliwa to dolegliwości, które dotykają wielu pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych. Są one przyczyną pogorszenia wyglądu zębów oraz stanowią powód licznych kompleksów.

Czym są przebarwienia zębów?

Przebarwienia szkliwa to zmiany w ich fizjologicznym wyglądzie, które mogą następować na skutek negatywnego oddziaływania czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Zęby zbudowane są zębiny oraz szkliwa. Zębina ma zwykle żółtawe zabarwienie, które może być widoczne przez dość cienką warstwę szkliwa. Warto dodać, że zęby poszczególnych pacjentów mogą mieć różnorodny odcień. W tym przypadku kolory od białego do żółtobrunatnego nie są powodem do obaw. Na skutek zmian patologicznych może jednak dochodzić do pojawiania się przebarwień, które wymagają obserwacji i diagnostyki. Mogą być one bowiem skutkiem dość błahych przyczyn, w tym choćby spożywania substancji bawiących, jak również mogą być objawem poważnych schorzeń. Poza tym, przebarwienia szkliwa mogą być wynikiem prowadzonego leczenia, w tym przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin, które powodują powstawanie żółtych lub brązowych przebarwień. Zmiany te są dobrze widoczne przede wszystkim na granicy zębów i dziąseł. Niekorzystne zmiany mogą być również wynikiem stosowania leków obnażających ciśnienie krwi oraz ograniczających niepożądane skutki alergii, choroby niedokrwiennej serca czy zaburzeń psychicznych.

Dieta a przebarwienia zębów

Jak wspomniano powyżej, wybrane napoje i produkty spożywcze mogą wpływać na zmianę koloru zębów. Poza tym, zawarte w owocach i warzywach kwasy mogą przyczyniać się do erozji szkliwa i zwiększenia jego podatności na niekorzystne zmiany. Wśród produktów spożywczych, które mogą barwić szkliwo wymienia się między innymi sosy do makaronu. Tego typu produkty powodują osiadanie drobin na zębach, które mogą wpływać na pojawianie się na nich plam. Poza tym, substancje barwiące zawarte są również w jagodach, malinach i jeżynach, a także w kawie, herbacie i czerwonym winie. W kawie zawarte są garbniki i kwaśne polifenole, które wpływają na powstawanie przebarwień, zaś spożywanie dużych ilości czarnej herbaty prowadzi do powstawania zażółceń zębów. Zielona herbata powoduje zmianę koloru zębów na szary, natomiast czerwone wino zawiera duże ilości barwiących zęby tanin. Co ciekawe, białe wino nie powoduje powstawania nowych plam na zębach, ale może wpływać na przyciemnienie plam już istniejących.

Choroby a przebarwienia zębów

Zmiana zabarwienia zębów może być wynikiem nie tylko spożywania substancji barwiących zawartych w pokarmach, ale również mieć związek z chorobami ogólnoustrojowymi. Warto choćby wspomnieć o tym, że zmiana koloru zębów może następować w związku z zaburzeniami prawidłowej pracy tarczycy. Jej niedoczynność powoduje mlecznobiały kolor zębów, podczas gdy nadczynność wpływa na powstawanie przebarwień w kolorze niebieskobiałym. Poza tym, przebarwienie zębów na kolor czerownoszary jest objawem porfirii, zaś chorzy na hiperbilirubinemię mają zęby w kolorze zielonkawym. Fluoroza to choroba, w przebiegu której zęby mają odcień biały lub brunatny.