Kategorie

Search
Jak dbać o licówki kompozytowe?

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Nie od dziś wiadomo, że częstym problemem z zębami jest ich wygląd. Wiele osób uważa, że najważniejszą sprawą jest dbanie o brak ubytków w zębach, lecz wcale nie mniejszym kłopotem jest ich przebarwianie się, ułamywanie czy też powstawanie pomiędzy zębami przerw. Jak się jednak okazuje, te i wiele innych problemów można rozwiązać przy pomocy licówek kompozytowych. Zanim jednak przejdzie się do tego, ile one kosztują i gdzie je założyć, warto się najpierw dowiedzieć, jak dbać o licówki kompozytowe i jaka jest ich trwałość.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Wiele osób szuka informacji na temat tego, jak dbać o licówki kompozytowe, zapominając jednak sprawdzić, czy na pewno powinni je stosować. Zanim więc przejdzie się do spraw nieco bardziej szczegółowych, poleca się sprawdzenie, w jakich okolicznościach takie licówki mogą być stosowane.
Kiedy więc są one szeroko polecane przez specjalistów? Licówka to specjalna nakładka, która umieszczana jest na zębie. Polecana jest w sytuacji, gdy stan zęba od strony wizualnej nie jest zbyt dobry, czyli np. jest on ułamany lub też znacznie przebarwiony. Dzięki przyklejeniu do niego licówki dany ząb w dalszym ciągu wyglądać będzie bardzo atrakcyjnie.

Trwałość licówek kompozytowych

Z czego wykonane mogą być licówki? Jak się okazuje, na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, w tym np. licówki ceramiczne lub porcelanowe, lecz zdecydowanie najpopularniejsze są modele kompozytowe. Cenione są one przede wszystkim za swoją atrakcyjną cenę.
Czy niska cena nie idzie jednak w parze z niską jakością? Jak wygląda trwałość takich licówek i na jak długo będą one starczały? Jak się okazuje, nie są to zupełnie bezpodstawne pytania, ponieważ czynniki, które spowodowały uszkodzenia lub przebarwienie prawdziwego zęba, mogą przyczynić się również do zniszczenia licówki. Mimo jednak to przyjmuje się, że przeciętna żywotność tego rodzaju licówki wynosi od 2 do nawet 5 lat. Po tym czasie należy licówkę wymienić na nową.

Jak dbać o licówki kompozytowe — praktyczne porady

Jak więc widać, zakres czasu, w którym licówka może być użytkowana, jest naprawdę bardzo szeroki. Zasadne staje się od razu pytanie, jak sprawić, aby mogły one posłużyć nie 2, lecz 5 lat. Jak chronić licówki kompozytowe, aby maksymalnie wydłużyć czas ich przydatności?
Jak się okazuje, ogromną rolę w wydłużaniu żywotności licówek odgrywa pacjent i jego zwyczaje. Przykładowo absolutnie zabronione jest obgryzanie paznokci w sytuacji, gdy ma się założone licówki. Co więcej, oduczyć się należy gryzienia np. ołówka, co także jest często praktykowane. Bardzo ważne jest to, aby ograniczyć spożywanie produktów mogących odbarwić licówkę. Oczywiście nie są one zabronione, lecz nadmierne ich spożywanie może przyczynić się do szybszego przebarwienia powierzchni licówki. Mowa jest więc o czerwonym winie, kawie, burakach, a także kurkumie.
Na sam koniec na uwadze należy mieć to, że licówki wymagają znacznie uważniejszej i bardziej szczegółowej pielęgnacji. Zaleca się więc, aby nie tylko minimum dwa raz dziennie myć zęby, lecz dodatkowo, żeby podczas tej czynności używać specjalnej pasty i płynu do płukania.