Kategorie

Search
Kserostomia - przyczyny

Kserostomia – przyczyny

Choć kserostomia to naprawdę poważna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie choroba, to jednak mało kto wie o jej istnieniu. Jak się okazuje, cierpieć może na nią o wiele więcej osób niż można sądzić. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej. Czym jest ta przypadłość i jak się ją powinno leczyć? Kserostomia przyczyny — co warto wiedzieć?

Czym jest kserostomia i jakie są jej rodzaje?

Kserostomia przyczyny — zanim pozna się powody, w wyniku których pojawia się ta choroba, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba najpierw tego, czym ona jest, a także jakie wyróżnia się jej rodzaje.
Kserostomia to choroba, która charakteryzuje się silnym odczuwaniem suchości w jamie ustnej. Suchość jest tak duża, że powoduje ogromne nieprzyjemności w czasie zwykłych codziennych czynności. Nie tylko powoduje duży dyskomfort, lecz również może być źródłem problemów z odróżnianiem smaków, a także może być powodem nieprzyjemnego zapachu w ustach czy też pojawiającej się próchnicy.
Specjalności wyróżniają dwa rodzaje tej choroby, czyli jej wersję prawdziwą oraz rzekomą. Wersja prawdziwa to oczywiście sytuacja, gdy występuje zaburzenie w wydzielaniu śliny. Z rodzajem rzekomym ma się do czynienia wtedy, gdy na śliniankach nie ma żadnych patologicznych zmian i pracują one najzupełniej normalnie, a mimo to pacjent odczuwa silną suchość w ustach.

Kserostomia – przyczyny

Skoro już wiadomo, czym jest ta choroba, należy się teraz dowiedzieć sprawy najważniejszej, czyli czym jest ona tak właściwie spowodowana. Kserostomia przyczyny — co trzeba się o nich dowiedzieć?
Zdecydowanie najczęściej suchość w ustach spowodowana jest po prostu przez przyjmowane leki. Jest to bowiem jeden z najczęściej występujący skutek uboczny wielu leków. Niestety zdarza się również i tak, że przyjmowane leki nie mają na to żadnego wpływu i przyczyny należy szukać w innych źródłach.
Kserostomia to bardzo często efekt innych, bardzo poważnych chorób. Może się ona pojawić w sytuacji, gdy dana osoba cierpi na nadczynność tarczycy, cukrzycę, anemię czy też niedobór witamin z grupy B. Innego typu wywołującą suchość w ustach przypadłością jest AIDS, grzybica jamy ustnej, odwodnienie, ale także palenie papierosów lub oddychanie przez usta. Co ciekawe, taki efek może być również spowodowany przeprowadzaną radioterapią w okolicy głowy.

Leczenie kserostomii

Na sam koniec pozostaje dla wielu osób najważniejsza sprawa, czyli to, jak się można z tej choroby wyleczyć. Jakie są konkretnie metody leczenia tej przypadłości, a także, o czym należy wiedzieć?
Jak można się łatwo domyślić, absolutną podstawą na drodze do wyleczenia kserostomii jest rzecz jasna to, aby nie leczyć samej suchości w ustach, lecz znaleźć, a następnie wyeliminować jej przyczynę. Inaczej trzeba się bowiem zachować, jeśli kserostomia będzie wywołana przyjmowanymi lekami, odwodnieniem czy też radioterapią, a inaczej, gdy jej powodem będzie cukrzyca lub też anemia.
Mimo jednak wszystko polecane jest to, aby podczas chorowania na kserostomie zmienić nieco dietę. Podstawą powinny stać się produkty o dużej zwartości wody, aby stale nawilżać jamę ustną.