Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu?
Search
Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu

Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu?

Kamień nazębny to bardzo powszechny problem. Walka z nim w warunkach domowych jest niezmiernie trudna, ale możliwa. Dużo łatwiej jednak zadbać, by nie pojawił się na naszych zębach. Co trzeba wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego w domu?

Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu?

Pierwszym i najważniejszym sposobem walki z kamieniem nazębnym jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Bardzo ważne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Warto szczotkować je częściej, najlepiej po każdym posiłku. Ważna jest również szczoteczka, której używamy. Szczoteczki manualne nadal są wykorzystywane najczęściej. Warto jednak zastanowić się nad użyciem szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, które znacznie ułatwiają czyszczenie zębów i usuwanie kamienia nazębnego. Dbając o higienę jamy ustnej koniecznie trzeba pamiętać o używaniu płynu do płukania. Dzięki temu usuniemy resztki bakterii oraz odświeżymy zapach z ust.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje wskutek reakcji zachodzących w jamie ustnej. Po szczotkowaniu zębów zaczyna pojawiać się osad nazębny, który z czasem twardnieje coraz bardziej. W początkowym okresie bez problemu można go usunąć poprzez szczotkowanie, które jest najlepszym sposobem na pozbycie się problemu. Warto wiedzieć, że kamień nazębny zaczyna się tworzyć już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów. Jeśli nie zostanie w tym czasie usunięty zacznie się krystalizować.

Domowe sposoby na kamień

Zastanawiając się jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu warto pamiętać o wykorzystaniu octu jabłkowego, który posiada właściwości przeciwpróchnicze, odkaża i chroni płytkę nazębną przed osadzaniem się kamienia. Wykorzystanie octu jabłkowego jest wyjątkowo proste. Raz w tygodniu należy na szczoteczkę do zębów nanieść kilka kropli octu i dokładnie umyć zęby. Podobne właściwości ma soda oczyszczona połączona z olejem kokosowym. Mieszankę z połowy łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżki ojejku kokosowego należy wykorzystać do czyszczenia zębów przez okres tygodnia. Robimy to raz dziennie. Po tym czasie zęby powinny wyglądać znacznie lepiej. Zastanawiając się jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu warto pamiętać o węglu aktywnym, który również bardzo dobrze radzi sobie z kamieniem nazębnym. Pastę sporządzamy z jednej kapsułki węgla aktywnego i 30 ml wody. Powstałą substancją czyścimy dokładnie zęby. Warto również na chwile pozostawić powstała pianę w ustach, dzięki czemu osiągniemy lesze efekty. Zabieg warto powtarzać 2 – 3 razy w tygodniu.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny powstaje przede wszystkim wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Najlepszą metodą uniknięcia tej nieestetycznej przypadłości jest dokładne mycie zębów. Nie można jednak zapomnieć o regularnych wizytach u dentysty, który jest w stanie usunąć płytkę nazębną, która jest już skrystalizowana. Warto również pamiętać, że tylko regularne wizyty u dentysty uchronią nas przed innymi problemami z zębami.