Kategorie

Search
Jak leczyć ropień zęba?

Jak leczyć ropień zęba?

Ropień zęba to kieszonka ropna spowodowana infekcją bakteryjną. Ropień może pojawić się w różnych obszarach zęba z różnych powodów. Ropień okołowierzchołkowy występuje na wierzchołku korzenia, natomiast ropień przyzębia w dziąsłach sąsiadujących z korzeniem zęba. Jak powstaje i jak leczyć ropień zęba?

Jak leczyć ropień zęba i łagodzić ból?

Ropień okołowierzchołkowy zwykle powstaje w wyniku nieleczonej jamy zęba, urazu lub wcześniejszego leczenia dentystycznego. Dentyści leczą ropiejący ząb, drenując go i pozbywając się infekcji. Można uratować ząb, poddając go leczeniu kanałowemu, ale w niektórych przypadkach ząb może wymagać usunięcia. Pozostawienie nieleczonego ropnia zęba może prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu powikłań.

Ból można złagodzić, przyjmując paracetamol lub ibuprofen. Leczenie ropnia zęba wymaga odprowadzenia ropy, która utworzyła się wokół zęba. Czasami infekcję można leczyć leczeniem kanałowym. Dotknięta tkanka jest usuwana z wnętrza zęba. Jeśli infekcja jest ciężka, konieczne może być leczenie antybiotykami.

Objawy ropnia zęba obejmują:

  • Silny, uporczywy, pulsujący ból zęba, który może promieniować do kości szczęki, gardła lub ucha
  • Wrażliwość na wysokie i niskie temperatury
  • Wrażliwość na nacisk żucia, lub gryzienia
  • Gorączka
  • Obrzęk twarzy, lub policzka
  • Opuchnięte węzły chłonne pod żuchwą, lub na szyi
  • Nagły przypływ cuchnącego słonego płynu w ustach

Jak powstają ropnie?

Ropnie okołowierzchołkowe tworzą się, gdy bakterie atakują miazgę zębową. Bakterie dostają się do zęba przez zębodół, odprysk lub pęknięcie i rozprzestrzeniają się do korzenia. Infekcja bakteryjna może spowodować obrzęk oraz stan zapalny na czubku korzenia.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powstania ropnia:

Zła higiena jamy ustnej
Niewłaściwa pielęgnacja zębów i dziąseł
Dieta bogata w cukier

Ropień zęba nie zniknie bez leczenia. Jeśli ropień pęknie, ból może znacznie się zmniejszyć – ale nadal będzie konieczna wizyta u dentysty. Infekcja często się rozprzestrzenia na szczękę i inne obszary głowy i szyi. Może nawet rozwinąć się sepsa — zagrażającą życiu infekcję, która rozprzestrzenia się po całym ciele.

Ropień zęba domowe sposoby

Ropień zęba może być wynikiem infekcji rozwijających się wewnątrz zęba. Dokładniej, bakterie mogą dostać się do zęba, jeśli na przykład zostanie odłamany. Gdy ząb zostanie zainfekowany, gromadzi się w nim ropa. Miejsce puchnie i powoduje ból zęba. Bez leczenia infekcja może rozprzestrzenić się na dziąsła i kość szczękową.

Ropień zęba powinien więc być zawsze leczony przez dentystę. Jeśli nie można od razu udać się do dentysty, istnieje kilka domowych środków, które mogą złagodzić objawy. Jak leczyć ropień zęba domowymi sposobami?

Płukanie słoną wodą jest łatwym i niedrogim sposobem na tymczasowe złagodzenie ropnia zęba. Roztwór soli może również wspomagać gojenie się ran i zdrowe dziąsła. Aby to zrobić, należy wymieszać pół łyżeczki zwykłej soli kuchennej z pół szklanki ciepłej wody z kranu. Następnie płukać przez co najmniej dwie minuty i wypluć roztwór.

Soda oczyszczona to kolejna niedroga opcja leczenia ropnego zęba. Zasadniczo soda oczyszczona jest często stosowana do usuwania płytki nazębnej w jamie ustnej, ale ma również właściwości antybakteryjne.

Zimny ​​kompres pomoże zmniejszyć ból i obrzęk. Aby złagodzić ból zęba z powodu ropnia, należy umieścić kostki lodu w suchym ręczniku i przyłożyć kompres do policzka w pobliżu dotkniętego obszaru. Kompres można stosować kilka razy dziennie w 15-minutowych odstępach.