Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Sedacja wziewna u dzieci – co dobrze o niej wiedzieć?
Search
Sedacja wziewna u dzieci - co dobrze o niej wiedzieć?

Sedacja wziewna u dzieci – co dobrze o niej wiedzieć?

Warto wspomnieć, że sedacja wziewna u dzieci bardzo często stosowana jest w gabinetach stomatologicznych, dzięki czemu mali pacjenci mogą się rozluźnić i zapomnieć o strachu, szczególnie przed pierwszymi wizytami u stomatologa. Poznaj zatem zalety sedacji wziewnej u dzieci i dowiedz się, czy jest ona bezpieczna dla najmłodszych pacjentów.

Czy sedacja jest bezpieczna dla dzieci?

Obecna technologia i medycyna jest tak rozwinięta, by każdy pacjent mógł czuć się bezpiecznie podczas wizyty u lekarza oraz przy wykonywaniu różnych zabiegów. Dlatego też sedacja wziewna jest zabiegiem bezpiecznym dla najmłodszych pacjentów. Należy też wiedzieć, że wcześniej dziecko, jak i rodzice są informowaniu o całym przebiegu zabiegu, dzięki czemu są świadomi tego, co będzie się działo w trakcie sedacji. Co ważne, to dziecko podczas sedacji jest cały czas w kontakcie z lekarzem, przez co można w razie potrzeby od razu reagować. Dobrze jest także wspomnieć, że sedacja wziewna u dzieci jest bezbolesna i mali pacjenci nie muszą się bać kłucia igłami czy też strzykawkami, gdyż zabieg polega na tym, iż przykłada się dziecku maskę do buzi wypełnioną odpowiednim gazem, który dziecko wdycha.

Od jakiego wieku jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna u dzieci może być przeprowadzana, gdy pacjent skończył czwarty rok życia. Należy jednak mieć na uwadze to, że liczy się również dojrzałość emocjonalna dziecka. W niektórych przypadkach lekarz także za zgodą rodziców może podjąć się sedacji wziewnej u pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze czwartego roku życia, jeśli spełniają ku temu warunki. Trzeba pamiętać, że zabieg ten, mimo iż jest bezpieczny i bezbolesny dla dziecka musi być jednak przeprowadzony bardzo profesjonalnie i ostrożnie oraz zgodnie z odgórnymi wytycznymi.

Ile trwa sedacja wziewna?

Przeprowadzenie sedacji wziewnej u najmłodszych może być rozłożone na kilka wizyt, w zależności od tego, jak dziecko będzie chciało współpracować z lekarzem. Najważniejsze jest to, by najmłodsi pacjenci nie mieli żadnej traumy po wizycie u lekarza, zwłaszcza stomatologa, dlatego też dobrze jest nie naciskać na pacjenta, gdy nie będzie chciał już na pierwszej wizycie wykonać sedacji. Jeśli natomiast uda się przeprowadzić zabieg sedacji na pierwszej wizycie to może on trwać od kilkunastu minut do najwyżej czterdziestu minut. Dobrze jest też zaznaczyć, że u niektórych dzieci może również wystąpić amnezja, która jest powiązana z silnymi emocjami. Jednak jest to amnezja krótkotrwała, gdyż przeważnie dziecko nie pamięta tylko momentu wejścia do gabinetu i przebiegu zabiegu oraz opuszczenia kliniki.

Warto mieć na uwadze, że sedacja jest świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza u małych pacjentów, którzy boją się panicznie leczenia i mają ciężkie przeżycia związane z innymi lekarzami. Dzięki temu zabiegowi można wyleczyć swobodnie dziecku wszystkie zęby, a sam pacjent nie pamięta żadnego bólu i jest zrelaksowany. Dobrze jest też wybierać kliniki, które mają wyspecjalizowanych lekarzy i mają również świetne podejście do najmłodszych pacjentów.