Kategorie

  • Home
  • Porady
  • Rekonwalescencja po usunięciu ósemki
Search
Rekonwalescencja po usunięciu ósemki

Rekonwalescencja po usunięciu ósemki

Zęby mądrości to relikt z czasów prehistorycznych, podobnie jak wyrostek robaczkowy. Nasi przodkowie mieli większe szczęki do żucia twardych, twardych, surowych pokarmów, z miejscem na 32 zęby. Z powodu zmian w diecie, takich jak rozwój gotowanej żywności, szczęka skurczyła się w toku ewolucji. Jednak zęby pozostały tej samej wielkości, co dla wielu osób prowadzi do braku miejsca w jamie ustnej. Jednak zęby mądrości nie zawsze muszą sprawiać problemy. Jeśli mają wystarczająco dużo miejsca w szczęce i nie powodują żadnych problemów, warto je zostawić je w ustach. Jednak czasami ósemki mogą powodować problemy zdrowotne. Kiedy należy usuwać zęby mądrości? Jak powinna przebiegać rekonwalescencja po usunięciu ósemki?

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania

Zęby mądrości zawdzięczają swoją nazwę temu, że są ostatnimi zębami, które wyrzynają się w wieku dorosłym. Ze względu na położenie w rzędzie zębów nazywane są również ósemkami.

Kiedy ósemki się wyrzynają, często brakuje miejsca w szczęce. U wielu nastolatków i młodych dorosłych zęby mądrości nie mogą być prawidłowo zintegrowane z istniejącym rzędem zębów. W związku z tym tylko częściowo się przebijają, wrastają krzywo lub nawet całkowicie tkwią w szczęce.

Jeśli ząb mądrości jest poprzeczny, może spowodować uszkodzenie zębów sąsiednich. W zależności od lokalizacji zęby mądrości mogą być trudne do szczotkowania. W dłuższej perspektywie może rozwinąć się próchnica, zapalenie dziąseł, a nawet zapalenie przyzębia. W takich przypadkach pojawiają się pytania, czy i kiedy dentysta powinien usunąć zęby mądrości, na czym polega zabieg i rekonwalescencja po usunięciu ósemki.

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości – rekonwalescencja po usunięciu ósemki

W przeszłości dentyści prawie zawsze zalecali wyrywanie zębów mądrości, nawet jeśli nie sprawiało to żadnych problemów. Dziś każdy przypadek jest dokładnie badany. To, czy dentysta usunie zęby mądrości, czy pozostawi je na miejscu, zależy od indywidualnych czynników ryzyka, objawów i życzeń. Ważne jest, aby zawsze dokładnie rozważyć zalety i wady. Ponieważ nawet ekstrakcja zębów mądrości jest obarczona ryzykiem i komplikacjami. Nigdy nie należy samemu wyrywać zęba mądrości, ponieważ wiąże się to z wieloma zagrożeniami – takimi jak infekcje lub złamana szczęka.

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, bardzo ważna jest rekonwalescencja po usunięciu ósemki. Po usunięciu zęba mądrości mogą wystąpić również ogólne powikłania, takie jak infekcje ran, stany zapalne i krwawienie.

Chorzy zwykle otrzymują zwolnienie chorobowe po usunięciu lub ekstrakcji zęba mądrości. To, czy jest to konieczne i na jak długo przysługuje zwolnienie chorobowe, zależy na przykład od rodzaju interwencji, przebiegu leczenia i ewentualnie zawodu pacjenta.

Ból trwa zwykle do trzech dni, czasem dłużej. W tym czasie mogą pomóc różne środki przeciwbólowe. Bardzo skuteczny jest aktywny składnik ibuprofen, który również zwalcza stany zapalne.

Czasami zdarza się, że rana po operacji stomatologicznej nagle zaczyna krwawić. Jeśli nie można zatrzymać krwawienia w ciągu 30 minut, należy skontaktować się z dentystą.

Po usunięciu zęba mądrości zazwyczaj pojawia się obrzęk. Obrzęk jest normą i zwykle jest nieszkodliwy. Zwykle rozwija się w ciągu 24 godzin, a szczyt osiąga około 36 godzin. Aby obrzęk był mniejszy, można schładzać policzek za pomocą okładów lub kostek lodu.

Po ekstrakcji zębów mądrości należy bardzo dokładnie myć zęby.
Rana i dziąsła są niezwykle wrażliwe. Płukanie ust wodą może pomóc w usunięciu cząstek jedzenia. Zapobiega to infekcji otwartej rany.

W pierwszych dniach po operacji zębów mądrości zaleca się przerwę w uprawianiu sportu. Zakres i czas trwania przerwy sportowej zależą od ciężkości zabiegu chirurgicznego i wielkości rany operacyjnej. Ciało musi wyzdrowieć po zabiegu i znieczuleniu.

Dopiero gdy środek znieczulający przestanie działać, należy spożywać pokarmy płynne lub papkowate.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – cena prywatnie i zabieg na NFZ

Usuwanie ósemek jest zabiegiem, który można wykonać bezpłatnie, w gabinecie mającym umowę z NFZ-em. Jednak znalezienie stomatologa, który przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z NFZ-em, może być niełatwe, ponadto często zabiegi ekstrakcji ósemek wymagają warunków szpitalnych, a czas oczekiwania na miejsce na chirurgii stomatologicznej jest bardzo długi.

Ósemki można usunąć prywatnie. Należy się jednak liczyć z kosztami, które mogą się różnić w zależności od przypadku oraz indywidualnego cennika placówki.