Kategorie

Search
Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba?

Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba?

RTG to badanie diagnostyczne popularnie zwane rentgenem. Pozwala ono na prześwietlenie tej części ciała, którą lekarz potrzebuje zobaczyć. W leczeniu stomatologicznym często zdarza się, że to dentysta kieruje pacjenta na zdjęcie RTG. Jak ono wygląda, na czym polega oraz ile kosztuje zdjęcie RTG zęba?

Co widać na RTG zęba?

Zdjęcie RTG wykonuje się za pomocą lampy rentgenowskiej, która emituje wiązkę promieni X. Można je skierować na dowolny obiekt. W przypadku badania dentystycznego pozwala ona uwidocznić stany chorobowe jamy ustnej. Widać na nim kształt i budowę zębów bądź jednego, konkretnego zęba, w tym liczbę jego kanałów. Pomoże również zdiagnozować stany zapalne oraz choroby miazgi i przyzębia. Pozwala też dentyście znaleźć ubytki. Dzięki temu będzie on w stanie zaplanować i zastosować odpowiednie dla pacjenta leczenie.

Warto wspomnieć, iż RTG zęba obejmuje od jednego do trzech zębów.
Badanie rentgenowskie jest również bardzo istotne w przypadku ortodoncji. Wykonuje się je przed wszczepieniem implantów. Pomaga też ocenić skalę uszkodzeń w przypadku osób po urazie twarzoczaszki.

Jak wygląda zdjęcie RTG zęba?

Skoro wiemy już, po co robi się zdjęcia rentgenowskie zębów, warto przedstawić, jak wygląda takie badanie. Wykonuje się je w pracowni posiadającej specjalistyczny sprzęt do RTG. Istnieją dwa rodzaje badania. Pierwszym z nich jest badanie wewnątrz ustne. Polega ono na umieszczeniu niewielkiej kliszy wewnątrz ust pacjenta (musi on przytrzymać ją palcem). Zdjęcie musi zostać nieporuszone. Drugie badanie to tzw. zewnątrz ustny rentgen zęba. Jest ono bardziej precyzyjne, pozwala na zobaczenie kolejnych warstw tkanek. Dzięki temu jest dużo dokładniejsze.

Przed badaniem RTG pacjent musi nałożyć specjalny fartuch wykonany z gumy ołowiowej (nie przepuszcza ona promieni rentgenowskich). Zazwyczaj wykonuje się je na siedząco. Trwa ono do kilku minut i jest całkowicie bezbolesne. Ważną informacją jest to, iż kobiety będące w ciąży nie powinny mu się poddawać.

Zatem ile kosztuje zdjęcie RTG zęba? Nie jest to drogie badanie diagnostyczne, w zależności od miejsca, trzeba za nie zapłacić od 30 do 50 złotych. Kidy lekarz może zlecić takie badanie? Przede wszystkim, w przypadku rozległej próchnicy. Innym przykładem są braki zawiązków zębowych, stany zapalne przy korzeniach, czy podejrzeniu nowotworu. Zdjęcie wykonuje się też przed planowanym usunięciem zęba, leczeniem protetycznym, kanałowym, oraz przed wszczepieniem implantu lub założeniem aparatu ortodontycznego.

Zdjęcie RTG – podsumowanie

Podsumowując, zdjęcie RTG zęba jest krótkim (kilkuminutowym) i bezbolesnym badaniem diagnostycznym. Wykonuje się je na zlecenie stomatologa, by mógł one lepiej zaplanować i przeprowadzić odpowiednie leczenie zębów. Promieniowanie użyte podczas badania jest niewielkie i raczej nieszkodliwe, mimo wszystko powinny go unikać kobiety w ciąży. Ile kosztuje zdjęcie RTG zęba? W zależności od miejscowości, w jakiej się znajdujemy oraz konkretnej pracowni RTG, za badanie zapłacimy od 30 do 50 złotych. Na jego wyniki będziemy czekać maksymalnie kilkanaście minut.