Kategorie

Search
Znieczulenie u dentysty a ciąża

Znieczulenie u dentysty a ciąża

Ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego kobieta powinna szczególnie na siebie uważać i przykładać ogromną wagę do dbania o swoje zdrowie. Nie chodzi tylko o rutynowe wizyty kontrolne u ginekologa, pod którego opieką znajduje się ciężarna, ale także o reagowanie w przypadku bólu, nagłego pogorszenia się kondycji organizmu czy konieczności podjęcia leczenia w jakimkolwiek zakresie. Dotyczy to również stanu uzębienia i potencjalnych problemów w jamie ustnej. W okresie ciąży należy standardowo uczestniczyć w spotkaniach ze stomatologiem, choćby profilaktycznie. Jeśli natomiast coś zaczyna się dziać z zębami, natychmiastowa wizyta u dentysty jest koniecznością. Kobieta ciężarna nie powinna z nią zwlekać, gdyż może to rodzić poważne konsekwencje.

Przede wszystkim, zęby zbyt długo nieleczone są w opłakany stanie i trudniej je doprowadzić do pierwotnej formy. Poza tym, zaawansowana próchnica i stany zapalne w obrębie dziąseł mogą przekładać się na płód. Wskazuje się, iż zły stan uzębienia i brak reakcji w odpowiednim czasie może doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet wywołać przedwczesny poród. Jest to zatem bardzo niebezpieczne, więc bólu zębów nie wolno lekceważyć. Wiele kobiet boi się pójść do stomatologa w ciąży, gdyż nie wie, jak dokładnie wygląda zależność: znieczulenie u dentysty a ciąża. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Czy można stosować znieczulenie u dentysty w ciąży?

Kobiety boją się stosowania jakichkolwiek leków w ciąży, gdyż nieustannie słyszą w mediach lub z ust znajomych, że to mogłoby zaszkodzić dziecku, a nawet doprowadzić do poronienia. Nie wszystkie informacje podawane na forum są jednak prawdziwe. Faktem jest, iż w ciąży należy unikać np. leków przeciwbólowych czy poważniejszych zabiegów, lecz zależność znieczulenie u dentysty a ciąża wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim, będąc w ciąży, trzeba zawsze bezwzględnie poinformować o tym swojego stomatologa. Lekarz musi wiedzieć, iż ma do czynienia z pacjentką, u której nie wszystkie metody pracy może zastosować. Z pewnością nie można u ciężarnych wykonywać prześwietlenia rentgenowskiego jamy ustnej, a jedynie zdać się na osobiste obserwacje stomatologa.

Nie powinno się również wykonywać zabiegów mających na celu wybielanie zębów. Kwestie estetyczne mogą poczekać aż do szczęśliwego rozwiązania, natomiast do dentysty faktycznie trzeba się zgłosić wówczas, gdy chodzi o sprawy stricte zdrowotne oraz związane z odczuwaniem bólu, czy dyskomfortu. Jeśli chodzi o zwykłe stomatologiczne znieczulenie miejscowe, zasadniczo nie jest ono niebezpieczne dla ciężarnej. Ma jednak istotne znaczenie, ponieważ pomaga zrelaksować się w fotelu stomatologicznym i redukuje odczuwanie bólu. W przypadku kobiety spodziewającej się potomka, szczególnie ważne jest oszczędzenie niepotrzebnych nerwów i stresu, które obecność w fotelu dentystycznym może wywoływać. Zwykłe znieczulenie u dentysty a ciąża to zatem dwie zupełnie różne sprawy, lecz z pewnością to pierwsze może zdecydowanie pozytywnie wpływać na komfort psychiczny kobiety.

Jakie znieczulenie dla kobiet w ciąży?

W przypadku kobiet spodziewających się dziecka normą jest unikanie znieczulenia ogólnego. Dlatego też nie wykonuje się raczej w gabinetach stomatologicznych zabiegów pod narkozą. Preferowanym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie miejscowe, które w przypadku leczenia uzębienia dawane jest bezpośrednio w dziąsło w formie zastrzyku. Choć sama aplikacja znieczulenia może być dość nieprzyjemna, to już po chwili wyłączone zostaje odczuwanie dolegliwości bólowych i leczenie odbywa się w optymalnych dla ciężarnej warunkach.

Znieczulenie miejscowe niweluje ból, lecz nie powoduje całkowitego braku czucia, niemniej jednak nie jest to zbyt uciążliwe dla pacjentki. W przypadku, gdy ciężarna kwalifikuje się do leczenia kanałowego, lecz nie można wykonać zdjęcia RTG ze względu na jej szczególny stan, lekarz posługuje się specjalistycznym mikroskopem. Te zabiegi, które nie są wymagane na cito można przełożyć na czas po zakończeniu połogu, by pozwolić pacjentce w pełni dojść do siebie. Znieczulenie u dentysty a ciąża to drażliwy temat, lecz okazuje się, że nawet będąc w ciąży, można skutecznie leczyć uzębienie.

Kiedy do dentysty w ciąży?

Szybka reakcja na zmiany próchnicze, stany zapalne lub ból zęba niewiadomego pochodzenia, gwarantuje otrzymanie pomocy w rozsądnym czasie. Im dłużej pacjentka będzie zwlekać z udaniem się do stomatologa, tym dłużej będzie odczuwała dyskomfort. Dlatego, jeśli coś niedobrego zaczyna się dziać w jamie ustnej, regułą powinno być natychmiastowe nawiązanie kontaktu z lekarzem.

Najlepszym czasem na wizytę u stomatologa w ciąży jest II trymestr. W I trymestrze płód nie jest jeszcze odpowiednio ukształtowany, więc wszelka ingerencja mogłaby mu zaszkodzić w prawidłowym rozwoju. Z kolei III trymestr to czas przygotowań do porodu. Wówczas ciężarna może mieć już sporej wielkości brzuch, więc żadna pozycja w fotelu dentystycznym nie byłaby dla niej wygodna. Właśnie dlatego II trymestr jest najlepszym momentem na podejmowanie leczenia zębów w ciąży, gdy zaistnieje taka konieczność. Wątpliwość, z którą zmaga się większość przyszłych matek, czyli znieczulenie u dentysty a ciąża, zostanie całkowicie rozwiana przez wykwalifikowanego stomatologa.