Kategorie

Search
Ile kosztuje leczenie paradontozy?

Ile kosztuje leczenie paradontozy?

Paradontoza to choroba przyzębia, która może mieć naprawdę fatalne skutki. Mowa tutaj nawet o utracie zębów, które tak naprawdę są zdrowe, jednak zaczynają chwiać się w dziąśle i po prostu wypadać. Trudno wyobrazić sobie, z jak wielkim emocjonalnym bólem łączy się ta sytuacja. Niejednokrotnie dotyczy ona kobiet, które weszły w okres menopauzy i właśnie wtedy, w związku z bardzo dużymi zmianami hormonalnymi, stan zdrowia ich dziąseł tak bardzo się pogorszył. Ile kosztuje leczenie paradontozy i czy jest skuteczne? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla zainteresowanych pacjentów.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to podstępna choroba, która tak naprawdę często rozwija się przez wiele lat i nie daje żadnych większych objawów. Ostatecznie prowadzi do tego, że zęby zaczynają chwiać się w dziąsłach, ruszać, wypadać. Tracą stabilność, a związane jest to z tym, że w obrębie ich korzeni i tkanek przy dziąsłach doszło do bardzo poważnego uszkodzenia. Tworzyły się kieszonki, w których zbierały się resztki jedzenia. Takie stanowisko było idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, które doprowadziły do obumarcia tkanek. To właśnie przez to zęby straciły stabilne podłoże.

Objawy paradontozy

Zanim odpowiemy na pytanie o to, ile kosztuje leczenie paradontozy, warto poznać jej objawy. Dlaczego? Ponieważ ta podstępna choroba może rozwijać się tak naprawdę nawet u młodszych ludzi. Wcale nie łączy się z późną dorosłością, chociaż to właśnie wtedy najczęściej choroba zbiera już swoje żniwo. Warto zatem zwracać uwagę na stan swoich dziąseł zdecydowanie wcześniej, nawet już po 30 roku życia. Co powinno zaniepokoić? Pierwsze bardzo niepokojące objawy dotyczą tego, jak prezentują się dziąsła. Jeżeli często są zaczerwienione, opuchnięte, a podczas szczotkowania krwawią, bez wątpienia jest to informacja, że trzeba zbadać ich zdrowie u lekarza. To właśnie lekarz najczęściej dostrzega, że szyjki zębowe są odsłonięte, a pomiędzy zębem a dziąsłem tworzy się kieszonka. Gromadzą się w niej resztki jedzenia, ale też kamień nazębny i osad. Wszystko to tworzy bardzo dobre podłoże dla rozwoju bakterii, które przez lata degenerują dziąsła.

Leczenie paradontozy – cena

Ile kosztuje leczenie paradontozy? Jeżeli stosunkowo szybko zajmiemy się prawidłowym zdiagnozowaniem paradontozy, czy raczej jej pierwszych objawów, leczenie może nie być takie drogie. Trzeba będzie regularnie korzystać ze ściągania kamienia nazębnego i osadu, co można robić tak naprawdę w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jeśli zęby zaczynają się jednak mocno chwiać, trzeba będzie podejmować bardziej zdecydowane działania. Metodą leczenia w tym przypadku jest tak zwany kiretaż, który prowadzi się metodą otwartą lub zamkniętą. To dokładne czyszczenie kieszonek, tak by lekarz mógł dostać się nawet do poziomu korzeni zęba. W przypadku kiretażu otwartego prowadzi się nawet nacięcia dziąsła, na które później zakłada się szwy. Cena pojedynczego leczenia w przypadku jednego zęba to kilkaset złotych. Trzeba zatem nastawić się na spory wydatek, ale z drugiej strony ten sposób postępowania daje naprawdę bardzo dobre efekty.