Kategorie

Search
Co wzmacnia zęby

Co wzmacnia zęby?

Każdy doskonale wie, jak ważne w życiu są piękne i mocne zęby. Wpływają one nie tylko na wygląd i to, jak się prezentujemy, lecz również na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że każdy chce wiedzieć, co wzmacnia zęby i jak spowodować, aby były one mocne i niewrażliwe na uszkodzenia. Jak się okazuje, istnieje kilka sposobów na to, aby wzmocnić posiadane zęby i je odpowiednio zabezpieczyć.

Wapń, fosfor i witamina D

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o wzmacnianie zębów, jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wielu minerałów i witamin. Jak się bowiem okazuje, poszczególne składniki, które wchodzą w skład zębów i stanowią ich element budulcowy, mogą zostać z organizmu wypłukane, co rzecz jasna doprowadzi do pogorszenia się stanu zębów. Co wzmacnia zęby i jakie substancje należy do ciała dostarczać?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby w ciele zawsze obecne było odpowiednie stężenie wapnia. To właśnie ta substancja jest głównym składnikiem budulcowym kości i zębów. Jeśli więc jej zabraknie, zęby staną się znacznie bardziej wrażliwe na uszkodzenia, a także powstawać będą na nich mikropęknięcia, które mogą doprowadzić do ich poważnego zniszczenia.
Kolejną bardzo ważną substancją, która pozytywnie wpływa na zęby, jest fosfor. Jest on odpowiedzialny za dobry stan zębów, lecz również dziąseł. Jak się jednak okazuje, niedobór tego składnika jest trudny do osiągnięcia, ponieważ zawarty jest on w praktycznie każdym spożywanym codziennie produkcie.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o witaminie D, która produkowana jest przez ciało w chwili jego ekspozycji na promienie słońca. Jeśli witaminy D będzie zbyt mało w ciele, zęby staną się bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Dieta

Skoro już wiadomo, jakie konkretnie składniki są kluczowe dla zapewnienia zębom dobrej kondycji, należy się teraz dowiedzieć, jak się je powinno dostarczać do ciała. Najlepszym sposobem jest oczywiście odpowiednia dieta. Co więc należy jeść, aby zęby cały czas były w doskonałej formie?
Rzecz jasna należy z niej wykluczyć produkty, które są bogate w duże ilości cukru. Cukier jest pożywką dla obecnych w jamie ustnej bakterii, które odżywiając się, wydzielają z siebie niebezpieczne dla szkliwa kwasy. Jeśli nagromadzenie kwasów będzie zbyt wysokie, powstawać będą w szkliwie ubytki, a to jest krótka droga do próchnicy.
Kolejną sprawą, o której należy pamiętać to kwestia tego, co należy jeść. jeśli chce się dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wapnia, należy postawić przede wszystkim na produkty mleczne a szczególnie na sery. Fosfor zwarty jest powszechnie w jasnym i ciemnym pieczywie, a także w jajach i pestkach dyni. Witamina D może być suplementowana w formie tabletek.

Higiena

Zdecydowanie najważniejszą sprawą od strony poprawnego dbania o zęby i jest higiena jamy ustnej. Co wzmacnia zęby i powoduje, że będą one silne i odporne na uszkodzenia? Rzecz jasna postawić tu trzeba przede wszystkim na ich częste mycie, lecz nie można zapominać także o nitkowaniu, co pozwala usunąć spomiędzy zębów wszystkie zanieczyszczenia i złogi.